Dziewanna od wieków wykorzystywana w celach leczniczych. Warto po nią sięgać w okresie jesienno-zimowym i korzystać z jej wyjątkowych właściwości. Na co pomogą kwiaty dziewanny?
W fitoterapii cenione są szczególnie trzy gatunki dziewanny: wielkokwiatowa, kutnerowata i drobnokwiatowa. Suszone kwiaty dziewanny dostaniemy w aptekach i sklepach zielarskich. 50 g suszu to koszt około 10 zł.
Samemu również można zebrać kwiaty dziewanny i przygotować z nich susz. Najlepiej zrywać je w pełni kwitnienia, w słoneczny i suchy dzień. Susz należy przechowywać w szczelnych pojemnikach, w suchym i zacienionym miejscu.
Właściwości lecznicze dziewanny
W kwiatach dziewanny znajdziemy duże ilości substancji śluzowych, saponin, flawonoidów, karotenoidów i polisacharydów.
Związki te wzmacniają ściany naczyń włosowatych i działają przeciwzapalnie. Wykazują działanie wykrztuśnie (rozrzedzają flegmę), antyoksydacyjne i przeciwwirusowe. Stymulują wydzielanie śluzu, który osłania drogi oddechowe, zmniejszając ryzyko infekcji. Herbata z igieł sosny to inny naturalny sposób na wzmocnienie odporności.
Napary z dziewanny stosuje się na:
- przeziębienie i grypę,
- suchy kaszel, chrypę i ból gardła,
- zapalenie gardła i oskrzeli,
- astmę,
- dolegliwości ze strony układu pokarmowego,
- oparzenia, stłuczenia, stany zapalne skóry w formie okładów.
fot. Gazeta.pl
Napar i odwar z kwiatów dziewanny
Do przyrządzenia naparu potrzebna będzie łyżka kwiatów dziewanny i pół litra wody. Susz należy zalać wrzątkiem, parzyć pod przykryciem około 10 minut, a następnie przecedzić i ostudzić. Zaleca się picie pół szklanki napoju dziennie.
Przygotowanie odwaru polega na zalaniu dwóch łyżek dziewanny litrem wody. Następnie gotuje się mieszankę na wolnym ogniu przez około 15 minut, ale nie doprowadza do wrzenia. Najlepiej pić pół lub całą filiżankę dziennie.
Dziewanna ma szerokie zastosowanie. Wypróbuj jeden ze sprawdzonych przepisów.
Komentarze