Zdrowie Radio ZET
Herbata z igieł sosny – antidotum na jesienne infekcje
Słyszałeś o herbacie z igieł sosny? To nadal mało znany sposób na wzmocnienie odporności i inne dolegliwości. Jak przygotować ją samemu?
Sosna to drzewo powszechnie występujące w Polsce, jednak o zdrowotnych właściwościach jej igieł i ich wykorzystaniu mówi się zdecydowanie za mało. Na co pomoże napar z igieł sosny?
Właściwości igieł sosny
Igły sosny są przede wszystkim doskonałym źródłem witaminy C (zawierają jej kilkukrotnie więcej niż cytrusy). Oprócz tego znajdziemy w nich pokaźne ilości soli mineralnych, garbników i flawonoidów.
Mają właściwości przeciwwirusowe, antybakteryjne, przeciwzapalne, wykrztuśne, rozkurczowe, hamują także szkodliwe działanie wolnych rodników.
Przy użyciu sosnowych igieł produkuje się herbaty, olejki i syropy, które:
- łagodzą stany zapalne zatok i oskrzeli,
- łagodzą kaszel, katar, ból gardła.
- chronią przed infekcjami, szczególnie górnych dróg oddechowych,
- redukują stres,
- poprawiają nastrój.
Stosowanie naparów i olejków przygotowanych na bazie sosny jest niewskazane osobom, które mają alergię na sosny, kobietom w ciąży i karmiące piersią oraz dzieciom poniżej 7. roku życia.
fot. Medonet
Jak przygotować herbatę z igieł sosny?
Do zrobienia herbaty można wykorzystać zarówno igły suszone, jak i świeże. Aby przygotować napar ze świeżych igieł, wystarczy zalać ich garść wrzątkiem i odstawić na około 30 minut. Wodę można zastąpić mlekiem, które sprawi, że napój jeszcze skuteczniej załagodzi objawy infekcji.
Suszone igły sosny dostaniemy sklepach zielarskich, a ich cena waha się od 60 do 100 zł w zależności od producenta. Można również samemu zebrać igły, najlepiej z lasów położonych z dala od ruchliwych ulic i zanieczyszczonych miast.
Wypróbuj sprawdzony przepis na herbatę z igieł sosny.