Aż 40% kobiet skarży się na bolesne miesiączki. Styl życia, stres i dieta – wszystko to może mieć wpływ na Wasze samopoczucie w „te dni”. Okres nie musi wykluczać Was z codziennych aktywności! Sprawdźcie, jak radzić sobie z bólem w czasie miesiączki.
Bóle pierwotne i wtórne
Bolesne miesiączkowanie lekarze dzielą na pierwotne i wtórne. Bóle pierwotne związane są ze zwiększoną produkcją prostaglandyn, które powodują skurcze macicy. Nadprodukcję powoduje podwyższone w czasie cyklu owulacyjnego stężenie progesteronu. Największy ból pojawia się wtedy przed rozpoczęciem lub w pierwszych godzinach krwawienia. Dodatkowo, mogą mu towarzyszyć nudności, wymioty, bóle i zawroty głowy. W drugim dniu miesiączki ból jest zazwyczaj mniejszy. Czynnikami, które mogą nasilać objawy są: używanie antykoncepcyjnych wkładek wewnątrzmacicznych, infekcje układu moczowego, skrzywienia kręgosłupa oraz stres. Przyczyną bóli wtórnych najczęściej jest endometrioza zewnątrz- i wewnątrzmaciczna, zapalenia przydatków, mięśniaki podśluzówkowe lub wady rozwojowe macicy. Na bolesne miesiączkowanie często skarżą się kobiety z tyłozgięciem macicy. Aby rozpoznać przyczynę bólu należy wykonać USG oraz specjalistyczne badania ginekologiczne.
(fot. motywacjanonstop.pl)
Jak sobie pomóc?
Odpowiednia dieta - od połowy cyklu warto ograniczyć spożycie kofeiny i soli, ponieważ zatrzymują wodę w organizmie. Zawarty w rybach kwas omega-3 oraz wapń, który znajdziemy w nabiale, pomagają w walce z bólami miesiączkowymi. Picie 2-3 litrów wody dziennie uelastyczni tkanki, tym samym łagodząc dolegliwości bólowe. W czasie menstruacji zaleca się unikanie potraw słonych, ostrych i tłustych, które dodatkowo obciążyłyby obolały brzuch. Skurcze macicy może nasilać kofeina, dlatego najlepiej będzie zrezygnować z mocnej kawy i herbaty. Innym sposobem będzie suplementacja magnezu, który zmniejsza napięcie mięśni.
Ograniczona aktywność – w czasie menstruacji najlepiej ograniczyć intensywny wysiłek fizyczny, taki jak aerobik, treningi siłowe i interwałowe, jogging czy pływanie. Wyjątkiem jest joga, która pomaga rozluźnić i rozciągnąć mięśnie.
Masaż brzucha - masaż pomoże rozluźnić napięte mięśnie brzucha. Przy użyciu kilku kropli olejku należy masować podbrzusze przez kilka minut zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Najlepiej sprawdzą się olejki: lawendowy, eukaliptusowy oraz majerankowy.
Picie ziół – zioła zmniejszą skurcze naczyń i działają uspokajająco. Warto pić je 3 razy dziennie, zaczynając już 2-3 dni przed miesiączką. Najlepsze będą napary z kozłka lekarskiego, mięty, nagietka, melisy, rumianku i rozmarynu.
Leki przeciwbólowe - zalecane są m.in. paracetamol, ibuprofen, naproksen i diklofenak. Najskuteczniejszym sposobem będzie przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych. Jeżeli dolegliwości występują w cyklach owulacyjnych, zablokowanie jajeczkowania powinno je wyeliminować. Oprócz tego, podczas kuracji hormonalnej ilość złuszczającej się błony macicy jest mniejsza, a co za tym idzie - skurcze są słabsze.
Komentarze