Guarana - mało kto ją kojarzy, a to całkiem popularna siostra kawy. Prawie każdy z Nas wypija przynajmniej jedną kawę dziennie, w związku z czym może pora na jakąś odmianę? Guarana jest doskonałym rozwiązaniem dla osób, które nie przepadają za samym smakiem kawy, ale cenią jej pobudzającą moc. Należy do grupy metoloksantyn, podobnie jak kofeina.
Guarana
Cierniopląt (guarana), to gatunek pnącza występującego głównie w Brazylii i Wenezueli. Ma bardzo długą historię stosowania. Używana była niegdyś przez indiańskie plemiona zamieszkujące w dorzeczu Amazonki. Tamtejsza wówczas ludność z mieszaniny jej nasion, wody i mąki maniokowej sporządzała papkę na gorączkę i bóle głowy. Z czasem odkryto, że ma również właściwości pobudzające i rozgrzewające. Kilka wieków później niemiecki botanik wyizolował z guarany krystaliczną substancję, zawierającą główne składniki aktywne. Od tego czasu popularność guarany w Europie i na świecie zaczęła diametralnie wzrastać.
Pobudzenie i koncentracja
Ekstrakt z guarany w odpowiedniej dawce powoduje przyśpieszenie wydzielania adrenaliny, dopaminy i serotoniny. W efekcie tego pobudzony zostaje nasz ośrodkowy układ nerwowy. Naczynia krwionośne rozszerzają się, a serce zaczyna bić szybciej, co powoduje zmniejszenie uczucia zmęczenia. Guarana, to dzięki niej zwiększa się zdolność do koncentracji i zapamiętywania. Ekstrakt z guarany jest więc polecany podczas wytężonej pracy umysłowej - stąd jej popularność wśród studentów i osób aktywnych zawodowo i fizycznie.
Odchudzanie
Ekstrakt z guarany może też pomóc w skutecznym odchudzaniu, pośrednio ma wpływ na przyspieszanie procesów metabolicznych. Kluczowe są tu dwa mechanizmy:
- proces termogenezy, czyli efekt nieznacznego wzrostu temperatury ciała. Dzięki, któremu dochodzi do szybszego spalania kalorii, co w dłuższym horyzoncie czasowym powoduje redukcję wagi ciała.
- wzmocnienie stymulacji komórek tłuszczowych do pozbywania się zapasów tłuszczów, poprzez łączenia ekstraktu guarany z zieloną herbatą. Ma to intensyfikować spalanie tkanki tłuszczowej i przyczyniać się do utraty niepotrzebnych kilogramów.
fot. magazyn-hamag
Różnice
Jak już wspomnieliśmy, zarówno zawarta w kawie kofeina, jak i pochodząca z guarany guaranina należą do tej samej grupy metoloksantyn. Ich wpływ na organizm jest więc niemal identyczny. Różnica tkwi przede wszystkim w szybkości i intensywności działania. W przypadku kofeiny bardzo szybko możemy stwierdzić wzrost jej stężenia we krwi. Ekstrakt z guarany natomiast działa wolniej, ale dłużej. Efekty oddziaływania kofeiny możemy odczuwać przez około cztery godziny, z kolei z guaraniny przez około sześć godzin. Kawa najlepiej sprawdza się, gdy potrzebujemy szybki i intensywny zastrzyk energii, tzw.„strzał”. Dlatego tak często korzystamy z niej rano, wychodząc do pracy, szkoły czy na uczelnię. Guarana działa bardziej subtelnie. Delikatnie pobudza naszą aktywność i utrzymuje ją dłużej na wysokim poziomie. Dlatego dobrze nadaje się dla pracowników umysłowych, którzy potrzebują się skupić, skoncentrować. Dużym plusem guaraniny jest też fakt, że nie powoduje ona gwałtownego bicia serca, co zdarza się często przy kawie.
W jakiej formie można brać guaranę?
Po ekstrakt z guarany najlepiej udać się do apteki, czy sklepu z suplementami. Tam możemy wybierać wśród kilku popularnych preparatów w tabletkach lub kapsułkach. Jedna kapsułka ma moc mniej więcej jednej, mocnej filiżanki espresso. Guaranę możemy także przyjmować w formie herbaty, polecanej szczególnie osobom, które z różnych powodów nie mogą pić kawy – choćby dlatego, że działa drażniąco na ich żołądek.
Komentarze