Latem nasza skóra wymaga szczególnej uwagi i pielęgnacji. Jak o nią dbać w miesiącach pełnych słońca?
Jak słońce działa na skórę?
Światło słoneczne jest niezbędne do syntezowania w organizmie witaminy D3. Jednak nadmierna ekspozycja skóry na promieniowanie UV jest niebezpieczna dla zdrowia i może prowadzić do poważnych konsekwencji, w tym nowotworów skóry. Melanina (barwnik skórny) stanowi naturalną barierę ochronną.
Jednak im jaśniejszy jest kolor skóry (im mniej melaniny), tym większe ryzyko wystąpienia negatywnych skutków działania słońca. Dlatego tak ważne jest, aby minimalizować jego negatywny wpływ, używając w tym celu filtrów dobranych do rodzaju karnacji.
Długotrwałe przebywanie na słońcu może powodować:
- reakcje fotoalergiczne,
- rozszerzenie naczyń krwionośnych,
- namnażanie się wolnych rodników,
- fotostarzenie skóry (suchość, brak elastyczności, zmarszczki, przebarwienia).
fot. Apteka Gemini
Pielęgnacja skóry latem
Przed działaniem promieniowania nadfioletowego można chronić się na wiele sposobów. Podstawą każdej pielęgnacji jest dokładne oczyszczanie skóry z zanieczyszczeń, odpowiednie nawodnienie organizmu oraz nawilżenie skóry. Jednym z działań, które powinien podjąć każdy z nas, jest wypijanie co najmniej 2 l wody dziennie. W okresie letnim dietę warto wzbogacić o produkty bogate w flawonoidy i antyoksydanty, takie jak granat, winogrona, cytrusy czy pomidory. Skutecznie hamują one szkodliwe działanie wolnych rodników tlenowych.
Maseczki na twarz najlepiej stosować co najmniej raz w tygodniu. Można je wykonać samodzielnie, przy użyciu łatwo dostępnych składników, np. z przetworów mlecznych (zawierają kwas mlekowy, który działa łagodząco), aloesu (działa nawilżająco) lub miodu (działa regenerująco).
Oprócz tego:
- unikaj nadmiernej ekspozycji na słońce w godzinach 11-15,
- nie korzystaj z solariów,
- kontroluj wygląd znamion i przebarwień,
- używaj kosmetyków ochronnych, zawierających zarówno filtry mineralne, jak i chemiczne (najlepszą ochronę stanowią kosmetyki SPF 50+),
- stosuj kosmetyki mocno nawilżające (w składzie nie powinno zabraknąć kwasu hialuronowego, niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych oraz panthenolu).
Czego nie robić latem? W tym czasie nie powinno się wykonywać peelingów oraz używać kosmetyków z wysokim stężeniem kwasów AHA i BHA, które złuszczają naskórek.
Chcesz wiedzieć więcej? Sprawdź, czego jeszcze potrzebuje Twoja skóra latem.
Komentarze