Razem z Tobą
Domowe sposoby na ból głowy
Ból głowy potrafi skutecznie utrudnić normalne funkcjonowanie. Istnieje kilka domowych sposobów na walkę z bólem, które warto znać. Co robić zanim sięgniemy po leki?
Najczęstsze przyczyny bólu głowy
Czekanie, aż ból sam ustąpi, nie jest dobrym rozwiązaniem, ponieważ nie usuwa jego przyczyny. Aby skutecznie się go pozbyć należy poznać genezę jego powstawania. Dlatego warto obserwować, w jakich sytuacjach najczęściej odczuwamy ból. Najczęściej ból głowy spowodowany jest:
- nadmiarem lub niedoborem snu,
- zmianami pogody,
- odwodnieniem,
- głodem,
- wahaniami ciśnienia atmosferycznego,
- przewlekłym stres,
- zmianami zachodzącymi w kręgosłupie,
- długotrwałym przebywaniem w zamkniętych pomieszczeniach,
- spożywaniem produktów zawierających znaczne ilości konserwantów i słodzików,
- wystawianiem głowy na wysokie i niskie temperatury.
Leki przeciwbólowe
Co pomoże na ból? Najczęściej pierwsza myśl, jaka przychodzi nam do głowy, to leki przeciwbólowe. Nadużywanie ich może prowadzić do problemów żołądkowych i uodparniać organizm na substancje w nich zawarte. Jeśli jednak ból doskwiera nam często, nie jest bardzo nasilony lub mamy wrażliwy żołądek, warto wypróbować domowe sposoby.
Fot. Zdrowe Plecy
Jak sobie pomóc?
Zanim sięgniesz po środki farmakologiczne, warto wypróbować domowe sposoby na walkę z bólem głowy.
Odpoczynek - ból głowy często wynika z niewystarczającej ilości snu. Nawet, jeżeli śpimy osiem godzin dziennie, sen może być nieefektywny. Przed snem warto wywietrzyć sypialnię, a 2 godziny wcześniej odłożyć urządzenia elektroniczne.
Techniki relaksacyjne - głębokie oddychanie, medytacja oraz rozluźnianie spiętych mięśni pomogą zredukować stres, który jest częstą przyczyną bólu.
Nawodnienie – odwodnienie to jedna z najczęstszych przyczyn dolegliwości bólowych. Od razu, gdy pojawi się ból głowy, sięgnij po butelkę niegazowanej, chłodnej wody.
Dieta – dieta to jeden z głównych czynników wpływających na nasze samopoczucie. Produkty, które mogą powodować ból głowy to: kawa, alkohol i produkty zawierające słodzik aspartam.
Napary ziołowe - jednym z najbardziej skutecznych ziół w walce z bólem głowy jest złocień.
Pomocne może okazać się także:
- moczenie stóp w zimnej wodzie,
- zimne okłady na czoło oraz skronie,
- kąpiel z dodatkiem olejków aromatycznych.
Nic nie pomaga. Co dalej?
Jeżeli ból utrzymuje się dłużej niż 3 dni, konieczna będzie wizyta u specjalisty. Może być objawem choroby, np. zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych, jaskry czy nadciśnienia. Konsultacja medyczna będzie potrzebna, gdy towarzyszą mu:
- sztywność karku,
- niedowład rąk i nóg,
- problemy z mową,
- zaburzenia świadomości lub równowagi,
- wysoka gorączka,
- ból oka.