Oficjalnie rozpoczęliśmy jesień – sezon na przeziębienia i grypy. Wiąże się z tym oczywiście katar, który skutecznie może uprzykrzyć życie. Osoby zmagające się z alergią często muszą sobie z nim radzić nawet przez cały rok. Warto więc poznać kilka sposobów na pokonanie kataru!
Katar – czym właściwie jest
Może okazać się to zaskoczeniem, ale katar jest zapaleniem błony śluzowej nosa. Czasem powstaje też w wyniku zapalenia zatok przynosowych. Nie da się go nie zauważyć. Do najczęstszych objawów zaliczamy oczywiście:
- wydzielinę z nosa,
- kichanie,
- drapanie w nosie,
- kaszel.
Oczywiście katar nie jest wyłącznie objawem choroby. Jak pisaliśmy wcześniej, towarzyszy on często alergiom. Pozbycie się go nie jest wcale prostym zadaniem: nie bez powodu w każdej aptece dostaniemy całą gamę preparatów wspomagających walkę z katarem. Wiele z nich jest teraz dostępnych bez recepty. Jak jednak poradzić sobie z katarem bez konieczności kupowania leków?
Płukanie zatok
Do płukania zatok najczęściej używa się specjalnych preparatów opartych na bazie zwykłej soli kuchennej. Dzięki różnemu stężeniu można ich używać zarówno u dorosłych, jak i dzieci. Takie płukanie zatok ma przede wszystkim oczyścić błony śluzowe nosa i zatok z zalegających wydzielin. Do tego usuwamy przy tym wszelkie bakterie i wirusy, które mogą przyczynić się do zaostrzenia infekcji. Jednak kluczem do sukcesu jest oczywiście poprawne wykonanie tego zabiegu. Jak się za to zabrać?
Po pierwsze, roztwór (przygotowany według zaleceń lekarza, lub kupiony) aplikujemy najpierw do jednego, później drugiego nozdrza. Zanim to jednak zrobimy najpierw trzeba nachylić się nad umywalką tak, by jedna dziurka od nosa była skierowana w dół. W czasie płukania trzeba oczywiście oddychać przez usta. Jeśli płyn dostanie się do ust, to nie można go połykać! Należy wypluć resztki, a zaległości w nosie wydmuchać. Cały zabieg jest bardzo bezpieczny i pomaga w skutecznym zachowaniu higieny.
(fot. Dr Max)
Wskazania do płukania nosa i zatok
- ostre, przewlekłe zapalenie zatok przynosowych (bakteryjne oraz wirusowe),
- nieżyt nosa (nawet przy alergii),
- przed i po operacji endoskopowej (nosa lub zatok),
- obrzęk błony śluzowej,
- profilaktyczna chęć utrzymania higieny śluzówki nosa i zatok.
Płukanie zatok jest zabiegiem zarówno leczniczym, jak i higienicznym. Można go wykonać samodzielnie w domu, lub udać się w tym celu do lekarza.
Komentarze