Fazy Księżyca i ich wpływ na zdrowie i samopoczucie od zarania dziejów budzą zainteresowanie. Medycyna ludowa opierała się na przesądach, że mogą one mieć wpływ na przebieg leczenia. Współczesne badania potwierdzają tezę, że fazy Księżyca oddziałują na zdrowie, samopoczucie i zachowanie. Jak zmienia się ludzki organizm w trakcie trwania poszczególnych faz Księżyca?
Fazy księżyca
Fazy Księżyca to: nów (Księżyc jest niewidoczny), potem z dnia na dzień można dostrzec coraz większą jego część. Gdy widać połowę tarczy Księżyca mamy do czynienia z pierwszą kwadrą, po której następuje pełnia (Księżyc widać w całości), później zaczyna ,,znikać” i następuje kolejna faza, czyli ostatnia kwadra.
(fot. obcasy.pl)
Fazy Księżyca a hormony
Badania naukowców skupiają się na fakcie, że Księżyc oddziałuje na pływy morskie (przypływy i odpływy). Zaczęto więc badać, czy w związku z tym, że ludzkie ciało w ok. 70% składa się z wody, Księżyc może wpływać na funkcjonowanie organizmu. Brytyjscy urolodzy zauważyli, że w czasie pełni zwiększa się ilość pacjentów cierpiących na kolkę nerkową. Badania pokazują także, że w poszczególnych fazach Księżyca może wzrastać stężenie krwi, co wpływa na pracę różnych organów. Inni badacze uważają, że cykl Księżyca może powodować zakłócenia w gospodarce hormonalnej. Podczas występowania konkretnej fazy wzrasta lub obniża się poziom serotoniny, tzw. hormonu szczęścia, który ma wpływ na samopoczucie.
Fazy Księżyca a sen
Badanie dotyczące jakości snu przeprowadzono w 2014 roku. 319 jego uczestników monitorowało jakość swojego snu w czasie poszczególnych faz Księżyca. Wyniki opublikowane w „Sleep Medicine” wykazały, że badani podczas pełni przez większość czasu pozostawali w łóżku bez snu. Inne badania wykazały, że bezpośrednio przed i po pełni uczestnicy potrzebowali ok. 5 minut więcej, by zasnąć i spali krócej o ok. 20 minut. Na tej podstawie naukowcy wywnioskowali, że poziom melatoniny spada blisko pełni.
Fazy Księżyca a cykl menstruacyjny
Teoria, że fazy Księżyca wpływają na cykl menstruacyjny, wywodzi się z koncepcji, że oba cykle trwają średnio 28 dni. Niektóre badania z lat 70. i 90. sugerowały, że menstruacje i fazy owulacji u kobiet pokrywały się z fazą „jasną”, czyli przed pełnią, i fazą „ciemną”, czyli przed nowiem. Badanie z 2005 r. wykazało, że kobiety, które zaszły w ciążę podczas pełni, częściej rodziły chłopców, a przed pełnią – dziewczynki. Jednak, jeśli kobiecy cykl menstruacyjny pokrywa się z księżycowym, jest to przypadek. Cykle menstruacyjne trwają z reguły od 21 do 35 dni, a ich długość może również zmieniać pod wpływem różnych czynników. Najnowsze badania zaprzeczają teorii, że Księżyc może wpływać w taki sposób na organizm kobiety.
Komentarze