Zaparcia to powszechny, wstydliwy problem, dlatego często jest bagatelizowany. Zanim sięgniesz po środki farmakologiczne, wypróbuj domowe sposoby na zaparcia. Jeżeli jednak problem jest długotrwały, potrzebna będzie wizyta u specjalisty.
Zaparcie to przedłużone zaleganie treści jelitowej w przewodzie pokarmowym lub problemy z wypróżnianiem. Przyczyn tych zaburzeń jest wiele - od stresu, po poważne choroby, dlatego jeżeli problem utrzymuje się dłuższy czas, niezbędna będzie pomoc lekarza.
Przyczyny i objawy zaparć
Przyczyną zaparć może być:
- choroba neurologiczna (np. stwardnienie rozsiane, choroba Parkinsona),
- rozszerzenie jelita grubego,
- styl życia (np. podróże, długotrwały brak aktywności fizycznej),
- zwężenie światła jelita przez guz wewnątrz jelita lub uciskający jelito,
- cukrzyca,
- niedoczynność tarczycy,
- endometrioza,
- przepuklina,
- hemoroidy,
- przyjmowanie niektórych leków.
Objawy, które często towarzyszą zaparciom to:
- ból podczas wypróżniania,
- mdłości,
- wzdęcia,
- brak apetytu,
- zawroty głowy,
- uczucie pełności,
- uczucie rozpierania,
- utrata masy ciała,
- nocne bóle brzucha.
Fot. Domowe Sposoby
Domowe sposoby na zaparcia
Odpowiednia dieta - zbilansowana dieta odgrywa kluczową rolę w funkcjonowaniu układu pokarmowego. Najczęstszą przyczyną dolegliwości jelitowych jest spożywanie ciężkostrawnych posiłków, bogatych w tłuszcze zwierzęce oraz węglowodany proste, dlatego warto ograniczyć spożywanie białego pieczywa, ryżu, czekolady czy kakao. Ważny jest także sposób jedzenia - pokarm niedokładnie przeżuty jest wolniej trawiony. Dieta uboga w błonnik sprawia, że perystaltyka jelit jest spowolniona. Warto zadbać o regularność posiłków, odpowiednią ilość warzyw i owoców oraz produktów pełnoziarnistych, np. razowego pieczywa i kasz. Szczególnie pomocne mogą okazać się suszone śliwki – zawarty w nich błonnik skutecznie usprawnia pracę jelit. Świetnie sprawdzą się również daktyle, rodzynki i figi, a także maślanka, kefir czy jogurt naturalny. Innym skutecznym środkiem jest siemię lniane – łyżkę siemienia należy zalać wrzątkiem i wypić po 2 godzinach. Ważna jest regularność przy jego stosowaniu, dlatego najlepiej przyjmować je codziennie przed snem. Podobne właściwości ma kawa, która wypita na czczo może okazać się lepszym rozwiązaniem niż środki przeczyszczające. Warto też postawić na napary ziołowe, takie jak melisa, mięta czy ostropest.
Nawodnienie – jedną z najczęstszych przyczyn zaparć jest zbyt mała ilość przyjmowanych płynów. Dlatego kiedy tylko pojawiają zaparcia, powinniśmy zastanowić się, czy nie pijemy za mało wody. Przyjmowanie dużych ilości wody pomaga upłynnić treść pokarmową, która dzięki temu swobodniej przemieszcza się w przewodzie pokarmowym.
Ruch - siedzący tryb życia osłabia mięśnie tłoczni brzusznej, które odpowiedzialne są za prawidłowe wypróżnianie. Dlatego skuteczna w walce z zaparciami będzie codzienna dawka ruchu - spacer, jazda na rowerze czy pływanie.
Komentarze