Ból stopy - ta dokuczliwa przypadłość dosyć szybko mija, ale niestety nie zawsze! Czasami może oznaczać nawet poważne choroby. Dlatego nie należy ignorować tej dolegliwości!
Dyskomfort podczas chodzenia
Nasze stopy pełnią niezwykle ważne funkcje, niezbędne dla naszej, codziennej aktywności. Jedna stopa zbudowana jest aż z 24 kości, które połączone są szeregiem więzadeł, stawów, mięśni oraz naczyń krwionośnych. Dzięki tak złożonej budowie stopy utrzymują ciężar całego ciała, stanowiąc dla nas solidne podparcie podczas stania i zapewniają odpowiednią amortyzację podczas chodzenia lub biegania.
Niestety ze względu na codzienną eksploatację, stopy ulegają częstym kontuzjom i urazom. Ból może być wywołany różnymi czynnikami, jednak niezależnie od źródła tych dolegliwości, są one bardzo uciążliwe i wymagają od nas szybkiej reakcji.
fot. Portal Fizjoterapeuty
Przyczyn bólu może być wiele i mogą one mieć związek bezpośrednio ze stopą, jak i wynikać z ogólnych schorzeń, które dotyczą całego organizmu. Do najczęstszych przyczyn bólu stopy zaliczamy:
- stłuczenia,
- skręcenia,
- zwichnięcia,
- złamania,
- nadmierne obciążenie stóp,
- chorobę zwyrodnieniową stawów.
Bóle stopy mogą być wywołane także przez:
- tzw. paluch biegacza, charakteryzujący się bólem w towarzystwie obrzęku. Ból pojawia się, gdy ciężar ciała przenoszony jest na chorą kończynę,
- uraz lub zapalenie ścięgna Achillesa,
- palec młotkowaty - jest to przykurcz zgięciowy palca (zwykle drugiego). Na czubku palca pojawia się odcisk, który wywołuje ból podczas chodzenia,
- płaskostopie - to wada stopy, która charakteryzuje się spłaszczeniem łuków stopy oraz przeniesieniem podparcia z I głowy kości śródstopia na II i II.
Jak zapobiegać i leczyć ból stóp?
Jeżeli ból stopy spowodowany jest urazem lub przeciążeniem stopy, możemy spróbować poradzić sobie z tym problemem domowymi sposobami. Na obrzęki i ból sprawdzą się zimne okłady oraz smarowanie preparatami przeciwzapalnymi. Można również sięgnąć po niesteroidowe leki przeciwzapalne w formie preparatów doustnych.
fot. TVN Zdrowie
Czasami zdarza się jednak, że ból stopy jest wynikiem chorób ogólnoustrojowych. Częstym powodem bólu w stopie jest atak rwy kulszowej. Dzieje się tak, gdy dyski kręgosłupa przesuwają się poza jego oś i uciskają na korzonki nerwowe.
W efekcie osoba chora odczuwa silny ból w lędźwiach, który promieniuje do pośladka, tylnej powierzchni uda i łydki, a nawet stopy! Innym schorzeniem, które może być źródłem bólu w stopie jest dna moczanowa. Choroba ta charakteryzuje się gromadzeniem w stawach i ścięgnach kryształków moczanu sodu, co jest przyczyną obrzęków i silnego bólu.
W tej sytuacji metodę leczenia dobiera lekarz. Terapią dny moczanowej czy zapalenia stawów zajmuje się reumatolog, natomiast z niepokojącymi objawami ze strony układu nerwowego należy zgłosić się do neurologa.
Komentarze