Zalecane szczepionki dla dorosłych. Część 2.
Zapewne byłeś szczepiony w dzieciństwie i zdajesz sobie sprawę, po co to wszystko było. To, że osiągnąłeś wiek dorosły nie znaczy, że nie powinieneś szczepić się profilaktycznie. Zwłaszcza, że niektóre szczepionki potrzebują tak zwanych dawek przypominających.
- Przeciw tężcowi i błonicy.
Co prawda błonica już nie występuje w Polsce (tak samo, jak na świecie nie występuje już dżuma, prawda? ), to o zarażenie się tężcem nie jest trudne. Wystarczy delikatna rana, którą zabrudzisz ziemią i tak naprawdę zakażenie gotowe.
To właśnie toksyna, która jest wytwarzana przez bakterię znajdujące się w odchodach i ziemi powodują tą często śmiertelną chorobę.
Przeciwko tężcowi powinni się zaszczepić wszyscy, którzy nie zostali na nią do tej pory zaszczepieni (lub nie posiadają dokumentacji szczepień). Powinno być to szczególnie ważne dla kobiet w ciąży – istnieje ryzyko zarażenia dziecka w momencie przecięcia pępowiny.
Jak się szczepić? Ważne jest to, by pamiętać o trzech dawkach. Drugą należy wykonać miesiąc po pierwszej, a trzecią w przeciągu sześciu-dwunastu miesięcy. Osoby, które przeszły ten pełny cykl, powinny przyjmować dawkę podtrzymującą co około dziesięć lat. Taka szczepionka najczęściej jest dwu- lub trójskładnikowa, więc wystarczy już jedna.
- Przeciw WZW A i WZW B.
WZW A jest niczym innym, jak żółtaczką pokarmową. Szczepienia zaleca się osobom cierpiącym na zapalenie wątroby typu B lub C. WZW B można się zarazić poprzez krew oraz drogą płciową. Na to powinny się zaszczepić osoby, które nie zostały objęte obowiązkowymi szczepieniami. Zazwyczaj dostaje się je przed zabiegami i operacjami, a także kobiety w ciąży i osoby starsze.
Szczepionka przeciw WZW jest podawana dwa razy, w ostępie sześciu, do dwunastu miesięcy.
- Przeciw odrze, śwince, różyczce.
Co ciekawe, obecnie stosuje się jedynie szczepionkę skojarzoną przeciw tym trzem chorobom.
Przede wszystkim powinny się zaszczepić kobiety planujące zajście w ciążę, a które nie były nigdy szczepione, ani nie zachorowały na różyczkę. Jest ona szczególnie niebezpieczna dla płodu: może spowodować wady rozwojowe, obumarcie płodu a także poronienie.
Jeśli chodzi o mężczyzn: powinni się zaszczepić, jeśli wcześniej nie chorowali ani nie byli szczepieni przeciw śwince. Powoduje ona bezpłodność w wieku dorosłym. Im człowiek jest starszy, tym ciężej ją przechodzi. Atakuje ona wszystkie narządy miąższowe: ślinianki, wątrobę, tarczycę itd., a u mężczyzn atakuje jądra.
Odra, zwłaszcza nieleczona, może doprowadzić do zapalenia płuc, a w niektórych przypadkach również mózgu.
Jeśli przeszedłeś w dzieciństwie szczepionki przeciw tym chorobom, wystarczy jeszcze jedna dawka. Jeśli nie byłeś: zalecane będą dwie dawki w odstępie zaledwie sześciu tygodni.
- Przeciw ospie wietrznej.
Jest to choroba najczęściej dotykająca dzieci i powoduje ona zapalenie opon mózgowych, mózgu, a także móżdżka. Prowadzi to niestety do trwałych uszkodzeń. Jest ona niezwykle niebezpieczna dla noworodków. Zwłaszcza, że może dojść do zarażenia już w łożysku.
Szczepienia przeciwko ospie wietrznej zaleca się osobom, które jej nie przeszły, kobietom planującym ciążę oraz tym, którzy narzekają na obniżoną odporność.