HelloZdrowie
Objawy egzemy – jak z nimi walczyć?
Choroby skóry to popularny problem. Specjaliści coraz częściej diagnozują atopowe zapalenie skóry, znane także jako egzema. Najbardziej charakterystyczne objawy to stany zapalne i uporczywy świąd. Jak łagodzić objawy egzemy?
Atopowe zapalenie skóry nie jest chorobą zakaźną. Jest to schorzenie przewlekłe, które często nawraca. Leczenie polega przede wszystkim na eliminacji czynników wywołujących nieprzyjemne objawy. Istnieje wiele przyczyn wywołujących egzemę, a jednym z nich mogą być uwarunkowania genetyczne. Atopowe zapalenie skóry najczęściej dotyczy dzieci.
Rozpoznanie choroby
Atopowe zapalenie skóry może ujawnić się w dowolnym momencie naszego życia. Stany zapalne mogą pojawić się w okolicach twarzy, na karku, stopach, dłoniach, na zgięciach łokci i kolan. Zmiany na skórze przybierają często formę grudek, wyprysków, obrzęków i pęcherzyków wypełnionych płynem. Charakterystyczne dla egzemy są również rumieniowe plamy. Skóra jest zaczerwieniona, sucha, pojawia się uporczywy świąd, przez co pacjent dodatkowo podrażnia naskórek częstym drapaniem. W następnej kolejności występuje łuszczenie się skóry, które oznacza naruszenie bariery hydrolipidowej. Po pojawieniu się pierwszych objawów należy jak najszybciej udać się do lekarza specjalisty, w tym przypadku będzie nim dermatolog, by zapobiec dalszemu rozwojowi choroby. Próby łagodzenia zmian domowymi sposobami mogą nasilić dolegliwości i zmiany zapalne.
fot. HelloZdrowie
Codzienna pielęgnacja
W walce z atopowym zapaleniem skóry najważniejsze jest wykrycie i wyeliminowanie czynników odgrywających rolę alergenów. Szczególną ostrożność powinniśmy zachować podczas wykonywania prac domowych. Ważne jest używanie rękawiczek ochronnych. Środki czystości, ze względu na zawarte w nich alergeny, mogą przyczynić się do ujawnienia schorzenia albo jego powrotu. W przypadku występujących już stanów zapalnych, może pojawić się ból i swędzenie.
Do codziennej pielęgnacji skóry dotkniętej egzemą należy wybierać te, które zostały specjalnie stworzone z myślą o chorobie. Na rynku znajdziemy cały wachlarz produktów przeznaczonych dla osób dotkniętych atopowym zapaleniem skóry. Mają one za zadanie nawilżać i regenerować przesuszony naskórek. Do codziennej higieny specjaliści zalecają delikatne preparaty myjące o neutralnym pH, które nie naruszają naturalnej bariery ochronnej skóry. Jeżeli zmiany pojawiają się na twarzy, najlepiej ograniczyć stosowanie kolorowych kosmetyków. Mogą podrażnić uszkodzony naskórek i potęgować uciążliwe objawy schorzenia. Odpowiedni dobór kremu nawilżającego jest kluczowy, ponieważ stworzy swego rodzaju barierę, która ochroni twarz przed aplikowanymi na nią kosmetykami. Oprócz tego kąpiele powinny być krótkie, ponieważ długie przebywanie w wodzie, szczególnie o wysokiej temperaturze, usuwa ochronną warstwę lipidową zapobiegającą wysychaniu skóry. Nie należy stosować wodnych emulsji, oliwki dla niemowląt czy mocno aromatyzowanych kremów. Są to kluczowe zasady, których przestrzeganie przyniesie efekty.