Pisałam już o tym, by zamienić węglowodany na tłuszcze. Nie jest jednak możliwe, by zrezygnować całkowicie z węglowodanów. Dlatego tak ważne jest to, by wybierać te dobre. Mniej węglowodanów nie sprawi, że dieta straci na wartości. Jak wybrać te dobre? Skup się na spożywaniu produktów pełnoziarnistych i tych zrobionych na mące razowej. Najlepszym możliwym pieczywem będzie chleb żytni lub ten na zakwasie. Żyto jest dużo mniej przetworzonym, a więc dużo zdrowszym zbożem niż pszenica. Jeżeli lubisz kasze, wybierz komos ryżowy, amarantus i grykę.
Nie rezygnuj z tłuszczu nasyconego i cholesterolu. Pewnie słyszałeś nie raz, że cholesterol z diety odpowiada za miażdżycę i choroby serca? Najnowsze badania udowodniły, że jest to jeden z większych mitów żywieniowych. Cholesterol w produktach spożywczych w niewielkim stopniu wpływa na poziom cholesterolu we krwi. Oznacza to, że jajka i wszelkie podroby są bezpiecznym elementem diety i nie ma możliwości, by zwiększyły ryzyko zawału. Nowe analizy wskazują na to, ze tłuszcze zwierzęce, czyli nasycone, tak samo jak cholesterol w jedzeniu nie są istotnymi czynnikami ryzyka miażdżycy i zawału. Niski cholesterol jeszcze bardziej skraca życie niż ten wysoki! Pamiętaj więc, by zadbać o to, by tłuszcze nasycone i cholesterol znalazły się na twoim talerzu. Ich odpowiednia ilość zapewni ci energię na cały dzień!
Wyrzuć cukier z diety! Wiem, znajdziesz go wszędzie. Nawet w ketchupie i wędlinie, które pewnie zjadasz prawie codziennie. Na co patrzeć, jeżeli chcesz wyeliminować cukier z diety? Pilnuj, by produkty, które kupujesz nie zawierały syropu glukozowo-fruktozowego, cukru inwertowanego, trzcinowego, maltodekstrycyny, syropu z agawy czy ryżowego. Pamiętaj o tym, że im więcej cukru w diecie, tym większe wahania insuliny, które sprzyjają chorobom metabolicznym oraz tyciu.
Nie pij słodkich napoi oraz ogranicz soki. Żeby wytłumaczyć to zdanie wystarczy jeszcze raz przeczytać artykuł dotyczący cukru oraz owoców. Do picia powinna służyć woda oraz wszelkie ziołowe herbaty. Słodzone napoje to prawie wyłącznie cukier oraz chemiczne dodatki. Soki owocowe powinny być jedynie dodatkiem.
Wiedz, jaki nabiał jest dla ciebie dobry. Niektóre źródła zalecają picia dwóch szklanek mleka dziennie, które mają zaspokoić potrzebę wapnia w diecie. Jednak nowe źródła mówią o całkowitym wykluczenia mleka od krów z przemysłowych hodowli i o dużym ograniczeniu nabiału. Mleko i wszelkie przetwory mleczne owszem, zawierają dużo wapnia. Jednak nie wbudowuje się on w kości. Nabiał powinien pojawiać się w diecie nie częściej niż raz dziennie. Najlepiej, gdy pochodzi on od krów wypasanych na łąkach i jest wytwarzany tradycyjnie. Dobrym źródłem nabiału okazało się również mięso z piersi kurczaka.
10 zasad zdrowego odżywiania może okazać się dużym krokiem do zmiany. Zacznij pojedynczo, powoli wprowadzając zmiany do swojej diety i oczekuj zmian na lepsze! Twoje ciało ci za to podziękuje!
Komentarze