Freeganizm to nie dieta - to styl życia. Idea mu towarzysząca zyskuje coraz więcej zwolenników. Czym jest freeganizm?
Co to jest freeganizm?
Idea freeganizmu narodziła się w latach 80. ubiegłego wieku w Stanach Zjednoczonych. Paradoksalnie więc freeganizm powstał w czasach, gdy w wyniku dobrej koniunktury większości społeczeństwa niczego nie brakowało. Jego zwolennicy, bez względu na status społeczny, pozyskiwali dobra materialne uznane przez innych za odpady. Ze śmietników wyciągali nie tylko meble czy sprzęty AGD, ale także jedzenie. W wyniku globalizacji i powszechnego dobrobytu wiele sprzętów, zamiast naprawiać, zaczęto masowo wyrzucać. W opozycji do konsumpcjonizmu powstał ruch freeganizmu. Największą popularnością cieszy się w Stanach Zjednoczonych i na zachodzie Europy. W Polsce jest znacznie mniej znany.
Zasady freeganizmu
Freeganizm jest formą sprzeciwu wobec konsumpcjonizmowi. Osoby prowadzące ten styl życia wynajdują pożywienie w śmietnikach, które wyrzucane jest przez inne osoby, restauracje czy instytucje. Ważnym elementem jest także minimalizacja zakupów i ograniczanie produkowanych śmieci.
Freeganizm postuluje ponadto:
- brak zgody na nadmierną konsumpcję,
- brak zgody na produkowanie przez ludzi ogromnej ilości śmieci,
- brak zgody na kapitalistyczny model gospodarki,
- minimalizowanie negatywnego wpływu przemysłu spożywczego na środowisko naturalne,
- szukanie alternatywnych źródeł zaspokajania potrzeb,
- brak zgody na sztuczne napędzanie popytu.
fot. aleBank.pl
Freeganizm, czyli jedzenie ze śmietnika?
W krajach wysokorozwiniętych poważnym problemem jest nadwaga i otyłość. Wszystko przez nadmiar dóbr, do których mamy dostęp bez ograniczeń. Towarzyszy temu zjawisko masowego marnowania żywności. Statystyki pokazują, że przeciętny Polak wyrzuca około 240 kg jedzenia rocznie, najczęściej jest to pieczywo i nabiał. Żywność marnowana jest także w przetwórstwie i gastronomii. W znacznej ilości są to produkty zdatne do spożycia i to właśnie one są głównym celem poszukiwań freegan.
Freeganizm – tak czy nie?
Zaletą freeganizmu jest dążenie jego zwolenników do poprawy stanu środowiska naturalnego. Ograniczenie ilości produkowanych śmieci w dobie kryzysu klimatycznego ma duże znaczenie. Trzeba jednak zaznaczyć, że spożywając produkty ze śmietnika narażamy się na zatrucia pokarmowe. Jedzenie, nawet to zdatne do spożycia, może być zanieczyszczone. Nie mniej jednak ideologia zwraca uwagę na ważny problem, jakim jest marnowanie żywności, która nadal jest towarem deficytowym w wielu zakątkach świata.
Komentarze