Bez wątpienia w polskich kuchniach królują jaja kurze. A co z przepiórczymi? Jakie mają właściwości i czy warto je jeść?
Jaja przepiórcze stanowią nieodłączny elementem wielu kuchni na świecie. W Japonii spotkamy sushi z surowym jajkiem, w krajach Ameryki Środkowej i Południowej stanowią dodatek do hamburgerów, a na Filipinach smaży się je w pomarańczowym cieście. We Francji dodaje się je do tatara wołowego, a Włosi używają ich do przyrządzania sałatek. W Polsce jajka przepiórcze znane są od setek lat, tak samo jak mięso przepiórcze. Jednak obecnie, ze względu na wysoką cenę, uchodzą wręcz za produkt luksusowy. Dlaczego jednak warto wydać na nie trochę więcej pieniędzy?
Jajka przepiórcze – co warto o nich wiedzieć?
Jajka przepiórcze są około cztery razy mniejsze od jajek kurzych, mają szaro-brązową skorupkę. Znajdziemy w nich m.in. witaminę A, C, D, K, witaminy z grupy B, cynk, fosfor, magnez, potas, żelazo i selen. Są bogate w łatwo przyswajalne białko, z tego względu z powodzeniem mogą zastąpić mięso w diecie. Mimo sporej ilości cholesterolu, nie są niezdrowe, ponieważ jednocześnie zwiększają poziom ,,dobrego” cholesterolu HDL we krwi.
Zawarta w nich cholina, wraz z witaminami z grupy B i magnezem korzystnie wpływa na pracę układu nerwowego. Wspomaga koncentrację, pamięć, zapobiega bezsenności i poprawia nastrój. Z kolei żelazo i selen wzmacniają układ krwionośny, biorą udział w produkcji czerwonych krwinek i poprawiają krzepliwość krwi.
Niektóre badania sugerują, że spożywanie przepiórczych jaj jest skuteczne w walce z alergiami, m.in. katar sienny, łuszczycę czy egzemę. Sugeruje się, że zawarte w nich enzymy są blokują receptory odpowiedzialne za reakcje uczuleniowe. Aby jednak wywołać takie działanie, jaja trzeba jeść na surowo.
Jak przygotowywać jajka przepiórcze? Można je wykorzystywać w ten sam sposób, co jajka kurze. Sprawdzą się jako dodatek do kanapki, zapiekanki, do wyrobu ciast, przygotowania omletu czy jajecznicy.
Jajka przepiórcze przewyższają kurze nie tylko ceną, ale także wartościami odżywczymi. Dlatego nic nie stoi na przeszkodzie, aby od czasu do czasu pozwolić sobie na taki rarytas.
Masz wątpliwości? Sprawdź, jak przygotować jaja przepiórcze w domu.
Komentarze