Opieka nad małym dzieckiem może być bardzo wyczerpująca. Dlatego czasami przychodzi taki moment, w którym najzwyczajniej w świecie mamy dość! Co wtedy należy zrobić?
Praca na 3 etaty
Miało być cudownie jak w reklamie... Ze słodkim, wiecznie uśmiechniętym dzidziusiem w uporządkowanym mieszkaniu, z radością i niespożytą energią. Ale rzeczywistość okazuje się jednak inna. Czasami bardzo męcząca, chwilami samotna, pełna wyzwań i ciągłej gotowości, która wysysa z rodzica wszelkie pokłady energii.
Wyodrębniono trzy elementy charakteryzujące wypalenie rodzicielskie:
- wyczerpanie psychofizyczne,
- nieefektywność,
- dystans emocjonalny.
Na podstawie badań stwierdzono, że wypalenie rodzicielskie może dotyczyć od 2 do 12% populacji! Jak sobie z nim poradzić?
Akceptacja
Zaakceptuj swoje uczucia! Przestań się ich wstydzić! Masz prawo zarówno do radości, jak do złości i smutku, irytacji czy lęku. Wszystko co czujesz jest całkowicie naturalne i normalne.
Wsparcie
Nie bój się prosić o pomoc - zawsze możesz zwrócić się do swoich bliskich lub wprost przeciwnie poszukać takich aktywności, wykonywanych w samotności, które pomogą Ci odzyskać spokój. Może być to medytacja, słuchanie ulubionej muzyki, bieganie czy też inna forma. Czasami jednak to nie wystarczy i potrzeba także profesjonalnego wsparcia terapeuty. Nie wstydź się tego. Robisz to dla siebie i swojej rodziny.
fot. Egaga
Odpuść
Wybierz 1 dzień w tygodniu, w którym pozwolisz na urlop od niektórych obowiązków. Zamiast robić obiad, zamów go. Usiądź wygodnie na kanapie i odpuść sprzątanie. Zapamiętaj, że to właśnie potrzeba perfekcjonizmu i krytyczne ocenianie samego siebie powoduje, że będziesz się wypalać.
Zrelaksuj się
Stosuj metody relaksacyjne - warto zacząć od najprostszej, czyli pogłębionego oddychania. Pamiętaj, o tym aby wdech i wydech robić nosem oraz starać się aktywizować przeponę. Drugą grupą technik, która może dać nam doskonałe efekty jest mindfulness czyli uważność - to pełna obecność czyli skupienie się na doświadczaniu chwili obecnej.
Niestety, ale nie ma jednego uniwersalnego schematu działania przy wypaleniu rodzicielskim. Pamiętaj, że nie musisz być idealnym rodzicem! Dziecko potrzebuje rodzica, który popełnia błędy, bywa zmęczony i nie zawsze radzi sobie z emocjami, ale jest sobą!
Komentarze