Soda oczyszczona ma wiele zastosowań - w przemyśle spożywczym, kosmetyce, w gospodarstwie domowym. Przydatna okaże się w kuchni, pielęgnacji, ale także jako środek czyszczący. Sprawdź jak jeszcze można wykorzystać sodę oczyszczoną.
Soda oczyszczona pozyskiwana jest z minerału kopalnianego, który składa się z dwuwęglanu trójsodowego oraz z węglanu sodu. Wydobywa się go z dużych głębokości, następnie zgniata, wymywa i podgrzewa. Tak powstaje węglan sodu, który rozpuszcza się w wodzie i dodaje do niego dwutlenek węgla, co z kolei powoduje wytrącenie się kryształów dwuwęglanu trójsodowego. Płucze się je i suszy. W wyniku tego procesu otrzymywana jest soda oczyszczona, którą możemy dostać praktycznie w każdym sklepie za niewielkie pieniądze.
Fot. eDziecko.pl
Zastosowanie
- Oczyszcza organizm z toksyn – sodę oczyszczoną stosuje się w celu oczyszczenia organizmu z toksyn i normalizacji pH w organizmie. Oczekiwane efekty przyniesie regularne stosowanie terapii oczyszczającej oraz wprowadzenie odpowiedniej diety, ubogiej w tłuste produkty.
- Odświeża oddech - soda oczyszczona pomaga pozbyć się nieświeżego oddechu, neutralizuje również zapach cebuli czy czosnku. Odświeżającą płukankę do ust należy wykonać z jednej łyżeczki sody oczyszczonej i szklanki wody, a następnie wypłukać nią usta. Można dodać ją także do płynu do płukania ust, żeby uzyskać jeszcze mocniejszy efekt odświeżenia.
- Pomaga w walce z mukowiscydozą – jak wynika z badań, osoby cierpiące na mukowiscydozę posiadają bardziej kwaśny odczyn dróg oddechowych, niż osoby zdrowe, co utrudnia walkę z bakteriami. Roztwór sody oczyszczonej pozwala przywrócić prawidłowy odczyn w płucach i zwalcza drobnoustroje. Jednak ze względu na wczesny etap badań, naukowcy przestrzegają przed samodzielnym stosowaniem takich sposobów walki z chorobą.
- Łagodzi katar i ból gardła - sodę oczyszczoną można stosować w formie inhalacji - do 1 l wrzącej wody należy dodać łyżkę sody oczyszczonej. Głowę nakrywamy ręcznikiem i nachyleni nad miską wdychamy powietrze nosem, a wydychamy ustami przez około 10 minut. Nos będzie udrożniony a ból gardła łagodniejszy. Innym sposobem jest przygotowanie kropli do nosa - wymieszaj 1/4 łyżeczki sody oczyszczonej i 1 łyżkę stołową wody, zaaplikuj po jednej lub dwie krople mieszanki do każdej z dziurek - z tej formy walki z katarem powinny korzystać wyłącznie osoby dorosłe. Roztwór z sody oczyszczonej, cukru i soli świetnie sprawdzi się przy bólu gardła. Wymieszaj te składniki w szklance ciepłej wody i płucz gardło przynajmniej raz w ciągu dnia.
- Zgaga i niestrawność - soda oczyszczona zobojętni kwas żołądkowy. Rozpuszczona w wodzie w połączeniu z sokiem z cytryny łagodzi dolegliwości, jednak nie jest lekarstwem na zgagę.
- W kuchni - soda oczyszczona działa podobnie jak proszek do pieczenia. Sprawia, że wypieki lepiej rosną, a dodana do ciasta czekoladowego nada mu bardziej intensywny kolor. Neutralizuje również nieprzyjemne zapachy, np. ryb i cebuli.
Komentarze