Alergia to reakcja organizmu na alergen. Układ odpornościowy odbiera niegroźne substancje jako czynniki zagrażające zdrowiu, co wywołuje reakcje mające na celu pozbycie się ich z organizmu. Jest wiele sposobów na łagodzenie objawów alergii, ale które z nich są skuteczne?
Niezależnie od rodzaju alergii na jaką cierpimy, najważniejsza jest wizyta u specjalisty – alergologa. Na podstawie przeprowadzonych badań będzie on w stanie określić które substancje wywołują reakcje alergiczną. Objawy alergii są różne, m.in.:
- katar,
- swędzenie i zaczerwienienie nosa, spojówek i uszu,
- łzawienie,
- wysypka,
- drapanie w gardle,
- kaszel,
- kichanie,
- suchość w jamie ustnej,
- podwyższona temperatura,
- trudności z zasypianiem i koncentracją,
- złe samopoczucie.
Bagatelizowanie objawów może być niebezpieczne dla zdrowia i życia. Domowe sposoby powinny być traktowane wyłącznie jako forma łagodzenia objawów, a nie leczenie.
Domowe sposoby na alergie
1. Unikanie kontaktu z alergenami – jest to najlepszy ze sposobów łagodzenia dokuczliwych objawów. W zależności od rodzaju alergii będzie to np.:
- dieta wykluczająca alergeny pokarmowe,
- pozbycie się przedmiotów powodujących uczulenie, np. latekstu,
- pozbycie się przedmiotów, które trudno oczyścić z pyłków i roztoczy, np. dywanów i zasłon,
- unikanie kontaktu ze zwierzętami,
- rzadkie wychodzenie na zewnątrz w czasie pylenia traw.
Kalendarz pylenia roślin w Polsce. fot. Zdrowie Radio ZET
2. Stosowanie diety przeciwhistaminowej – czyli unikanie produktów bogatych w histaminę (która jest mediatorem alergicznej reakcji zapalnej) oraz tych, których spożycie powoduje jej wydzielanie w organizmie: ostrych przypraw, pomidorów, cytrusów, truskawek, kakao czy wina.
3. Ziołolecznictwo – stosowanie suplementów, naparów, płukanek czy maści, które hamują proces wydzielania histaminy. Najskuteczniejsze będą:
- rumianek,
- dziurawiec,
- skrzyp polny,
- zielona herbata,
- nagietek,
- mięta,
- babka lancetowata.
Zawierają one kwerecetynę, która ogranicza wydzielanie histaminy w organizmie. Oprócz łagodzenia objawów alergii niektóre z ziół mają także inne lecznicze właściwości - działają przeciwbakteryjnie, dzięki czemu zmniejszają ryzyko zakażenia uszkodzonych (np. rozdrapanych) obszarów skóry. Inne pozwalają zmniejszać obrzęki i niwelować podrażnienie błon śluzowych.
4. Odpowiednia higiena – w okresie silnego pylenia wielu alergików wskazane jest częstsze mycie twarzy, dłoni i włosów – pozwala to pozbyć się z ciała powodujących reakcję alergiczną pyłków. Pomocne może okazać się także częste zmienianie ubrań.
Inne sposoby: stosowanie filtrów powietrza, utrzymywanie czystości w domu, koszenie trawy (nie przez osobę uczuloną).
Wszystkie te sposoby te można stosować pomocniczo, gdy pojawią się dokuczliwe objawy. Jednak zawsze podstawą leczenia alergii powinno być przyjmowanie leków przepisanych przez lekarza specjalistę.
Komentarze