Duża ilość czasu spędzanego w mediach społecznościowych sprzyja depresji. Do takich wniosków doszli naukowcy, którzy przebadali grupę młodych dorosłych często korzystających z social mediów. Nadużywanie portali społecznościowych może w ciągu zaledwie 6 miesięcy wywołać depresję!
Badanie przeprowadzone przez dr Brian Primack, dziekana College of Education and Health Professions i profesora zdrowia publicznego na Uniwersytecie Arkansas, dowiodło, że młode osoby dorosłe, które często korzystają z mediów społecznościowych, są w znacznie większym stopniu narażone na rozwój depresji. Badani, którzy spędzali w mediach społecznościowych ponad 300 minut dziennie, byli 2,8 raza bardziej narażeni na wystąpienie depresji w ciągu 6 miesięcy niż ci, którzy używali ich mniej niż 120 minut w ciągu dnia.
Dlaczego social media?
Dr Primack na podstawie różnych badań doszedł do wniosku, że depresja i korzystanie z mediów społecznościowych zwykle idą w parze. Nie wiadomo było jednak, co było pierwsze. Najnowsze badanie pozwoliło ustalić, że częste i długie korzystanie z mediów społecznościowych prowadzi do wzrostu wskaźników depresji. Natomiast nie zaobserwowano różnicy w korzystaniu z social mediów u osób, które na depresję cierpiały już przed przeprowadzeniem badania.
Co wpływa na taki stan rzeczy? Dużym zagrożeniem wśród młodych osób, związanym bezpośrednio z aktywnością w mediach społecznościowych, jest spadek samooceny. Szczególnie osoby wrażliwe, przywiązujące wagę do bycia lubianym, narażone są na pułapkę “lajków”. Gdy niewielka ilość osób polubi czy skomentuje post, samopoczucie znacznie się pogarsza. Do tego dochodzi porównywanie się z innymi. Jeżeli osoby, które obserwujemy w social mediach mają naszym zdaniem ciekawsze życie, nasza samoocena może na tym ucierpieć. Przywiązywanie dużej wagi do ,,lajków”, ,,followersów”, brak dystansu, wrażliwość na opinię innych mogą przyczynić się do rozwoju depresji.
fot. Forum Przeciw Depresji
Złodziej czasu
Innym powodem wpływającym na rozwój depresji może być ilość czasu spędzanego w mediach społecznościowych. Spędzanie wielu godzin w social mediach często zastępuje tworzenie relacji, osiąganie celów osobistych lub zawodowych, a nawet hobby i pasje. Młodzież, zamiast jak dawniej biegać po podwórkach, grać w piłkę czy uczestniczyć w harcerstwie, wybiera telefon i komputer, a w nich wirtualnych znajomych i pogoń za ,,lajkami”. Takie długofalowe działanie może skutecznie zaburzać obraz rzeczywistości wśród młodych osób.
Sieci społecznościowe mają swoje dobre i złe strony. Ważne jest, by zachować umiar w korzystaniu z nich. Jeżeli widzisz, że ten problem może dotyczyć Ciebie, spróbuj stopniowo ograniczać korzystanie z portali społecznościowych. Jeśli musisz korzystać z mediów społecznościowych, spróbuj ułożyć sobie harmonogram, np. 10 minut na Facebooku, po kilku godzinach 10 minut na Instagramie itd. Dobrym pomysłem może być również udział w zajęciach dodatkowych, dołączenie do grup zrzeszających osoby o tych samych zainteresowaniach - pomoże oderwać się od komputera i telefonu.
Komentarze