Elements envato
Dlaczego nie warto przepraszać za wszystko
Większość dzieci już od początku jest uczonych, by przepraszać, gdy zrobi coś źle. Tłumaczymy, że właśnie w ten sposób: ze szczerością i słowem „przepraszam” możemy odbudować to, co zostało zniszczone. Nie uprzedzamy ich jednak, że zbyt częste przepraszanie może zostać wykorzystane przeciwko nam samym.
Nadmierne przepraszanie
Istnieją osoby, które często przepraszają. Nawet wtedy, gdy nie było takiej potrzeby. Słowo „przepraszam” staje się niejako tarczą, która ma za zadanie chronić ich przed atakami z zewnątrz. Oczywiście samo przeproszenie nie ma takiej mocy: nie ochroni nas przed wszystkim i wszystkimi. Okazuje się nawet, że zbyt częste przepraszanie może przynieść więcej szkody, niż pożytku. Najwięcej szkód przyniesie osobom, które przepraszają bez powodu. Niewinne osoby, przepraszając, biorą na siebie przewinienia innych osób.
Przepraszanie na zapas
Zdarzyło Wam się kiedyś przeprosić bez powodu? Przeprosiny miały ochronić Was przed ewentualną winą, która nigdy się nie pojawiła? A może należycie do grupy osób, które mogłyby przeprosić za same swoje narodziny? Nadużywanie tego słowa sprawia, że zrzucenie winy na przepraszającą osobę staje się w pełni możliwe.
(fot. Interia Mam Dziecko )
Toksyczne osoby, a także „wampiry emocjonalne” dużo chętniej wykorzystują osoby, które często przepraszają. Dlaczego? Jest to bowiem oznaka braku pewności siebie. „Przepraszam” może stać się kartą przetargową, która tylko nam zaszkodzi. Nie ma nic gorszego, niż publiczne przeproszenie za cudze winy, prawda? Jednak zbyt mała pewność siebie może doprowadzić właśnie do tego.
Za co nie powinniśmy przepraszać
- Za to, że nie znamy odpowiedzi na wszystkie pytania,
- za zadawane przez nas pytania,
- za swoje zasady i wartości,
- za to, że chcemy spędzić czas w samotności / chcemy zrobić coś dla siebie,
- za to, że kogoś kochamy,
- za to, kim jesteśmy,
- za to, że nie jesteśmy kimś innym,
- za to, co czujemy,
- za to, że nie chcemy czegoś zrobić,
- za to, że czegoś nie potrafimy.
Niektórym osobom dużo czasu zajmuje nauczenie się, że można odmówić bez tłumaczenia się i przepraszania za to. Jeśli tylko potrzebujemy czasu dla siebie, to nie musimy przepraszać znajomych, że nie wyjdziemy z nimi na miasto. Świadomość swojej wartości i mocnych stron nie jest oznaką egoizmu.