Ostropest plamisty, dzięki szerokiemu zastosowaniu, jest jedną z chętniej stosowanych roślin leczniczych. Jakie ma właściwości? Kiedy go stosować?
Ostropest plamisty należy do rodziny astrowatych. Znany jest przede wszystkim ze swojego leczniczego działania na wątrobę - zapobiega uszkodzeniom komórek, nie dopuszczając do łączenia się toksyn z ich powierzchnią. Te właściwości ostropest plamisty zawdzięcza sylimarynie, która chroni narząd i wspomaga jego regenerację. Ponadto, zapobiega nadmiernemu namnażaniu się wolnych rodników, wykazuje także działanie antynowotworowe.
Zdrowa wątroba
Ostropest plamisty przede wszystkim ma zbawienny wpływ na pracę wątroby. Chroni ją oraz nerki przed szkodliwym działaniem trucizn, chociażby takich jak alkohol oraz przyśpiesza ich usuwanie z organizmu. Łagodzi skutki uboczne długotrwałego przyjmowania silnych leków stosowanych w terapii przeciwnowotworowej, w leczeniu AIDS oraz antybiotyków. Hamuje podziały komórek nowotworowych, zmniejszając tym samym ryzyko wystąpienia raka wątroby. Ostropest przeciwdziała szkodliwemu działaniu wolnych rodników oraz stymuluje regenerację starych i wytwarzanie nowych komórek tego narządu. Zapobiega również schorzeniom, takim jak marskość i stłuszczenie wątroby.
Inne właściwości
Jak jeszcze działa ostropest? Zawarte w nim związki:
- działają przeciwzapalnie i rozkurczowo,
- wspomagają detoksykację organizmu,
- obniżają poziom cholesterolu we krwi,
- działają żółciopędnie,
- regulują czas krwawienia menstruacyjnego,
- łagodzą bóle migrenowe,
- hamują zmiany miażdżycowe,
- chronią przed powstawaniem kamieni w nerkach,
- stabilizują błony komórkowe,
- poprawiają wygląd cery,
- zapobiegają przedwczesnemu starzeniu się skóry oraz poprawiają jej nawilżenie,
- łagodzą objawy choroby lokomocyjnej.
Fot. Fajny Ogród
Ostropest plamisty – wskazania
Ostropest plamisty może być stosowany w celach leczniczych i profilaktycznych. Wskazaniem do stosowania ostropestu są m.in.:
- schorzenia nerek, wątroby i woreczka żółciowego,
- miażdżyca,
- wysoki poziom cholesterolu we krwi,
- antybiotykoterapia,
- wrzody żołądka,
- nadużywanie alkoholu,
- zaburzenia procesów trawiennych.
Przeciwwskazania i skutki uboczne stosowania ostropestu
Ostropest jest powszechnie dostępny w aptekach i sklepach zielarskich. Stosowany w zalecanych dawkach nie wykazuje działań niepożądanych nawet przy długotrwałym stosowaniu. Czasami jednak zdarza się, że w trakcie regularnego przyjmowania preparatu występują zaburzenia żołądkowo-jelitowe (może działać łagodnie przeczyszczająco).
Ze względu na brak wystarczających badań potwierdzających bezpieczeństwo stosowania, nie zaleca się podawania suplementów z ostropestem w składzie dzieciom poniżej 12. roku życia, kobietom w czasie ciąży i w okresie laktacji.
Komentarze