Nasza skóra kocha oleje i ich magiczne działanie! O tym, dlaczego warto stosować oleje roślinne do pielęgnacji twarzy przeczytacie poniżej. Poznacie również najczęściej popełniane błędy podczas olejowania.
Moc nawilżenia
Oleje doskonale sprawdzą się do skóry suchej, szorstkiej i łuszczącej się. Olejowanie warto rozpocząć właśnie zimą, kiedy ich zastosowanie wspomoże uzupełnianie zawartości lipidów w naskórku. Dzięki nawilżeniu dostarczymy skórze składników odżywczych i odbudujemy barierę ochronną. Dodatkowo ograniczy to ucieczkę wody z organizmu, redukując powstające zmarszczki. Oleje przywracają, podtrzymują i wzmacniają nawilżenie pozostawiając skórę jędrną i gładką. Wnikają głęboko, co zapobiega przedostawaniu się toksyn i wszelkich szkodliwych substancji do wnętrza naszego naskórka.
Niektóre oleje np. takie jak słonecznik i bergamotka mają właściwości przeciwzapalne, które są idealne do łagodzenia podrażnień skóry. Zapewniają skoncentrowaną dawkę kwasów tłuszczowych omega 3, których zażywanie niesie wiele korzyści. Dlatego, że działają one przeciwzapalnie, wpływają na poprawę funkcji bariery komórkowej i normalizują nawilżenie skóry.
Oleje są naturalnym źródłem witamin i przeciwutleniaczy. Odżywiają skórę i poprawiają jej ogólną odporność, kondycję oraz wygląd. Chronią przed wolnymi rodnikami, które przyspieszają proces starzenia się. Są także wysoce kompatybilne ze składnikami skóry. Stosując olejki do twarzy, dostarczacie skórze składniki odżywcze, które skóra „rozpoznaje” i dobrze toleruje.
fot. olejkinaporostwlosow
Druga strona olejowania
Okazuje się, że często olejowanie twarzy nie jest satysfakcjonujące i nie przynosi oczekiwanych efektów, a stan cery zamiast ulegać poprawie – pogarsza się. Nierzadko skóra zaczyna się przesuszać, pojawiają się stany zapalne. Jakie są tego przyczyny? Oto jedne z najczęściej popełnianych błędów.
Źle dobrany olej
Bardzo ważne jest, aby wybrać olej, którego działanie i właściwości będą dopasowane do naszego typu cery. Oleje dzielą się na schnące, półschnące i nieschnące. Jest to jedno z najważniejszych kryteriów, którymi należy się kierować kupując olej. Skutkiem źle dobranego oleju może być brak skuteczności działania, ale też przetłuszczająca się lub wręcz przesuszona skóra. Olej może też zatykać pory, spowodować wysyp zaskórników i ropnych wyprysków.
Do skóry tłustej najlepszy będzie:
- olej lniany,
- olej z konopii,
- olejek z czarnuszki,
- olej tamanu.
Do skóry suchej natomiast:
- olej z kiełków pszenicy,
- olej z ogórecznika,
- olejek z pestek moreli,
- olej z awokado,
- olej arganowy.
Do cery mieszanej:
- olej jojoba,
- olej z pestek winogron,
- olej z pestek malin.
fot. sklepestetyka
Nawilżanie samym olejem
Czysty olej roślinny ma właściwości natłuszczające, a nie nawilżające skórę. Tworzy na powierzchni skóry warstwę ochronną, która chroni ją przed utratą wilgoci, ale nie nawilża skóry od wewnątrz. Dlatego nawilżanie skóry samym olejem nie jest dobrym pomysłem i może przynieść skutek odwrotny – stosowanie oleju jako jedynego kosmetyku do nawilżania może po pewnym czasie zaowocować przesuszeniem skóry.
Nieregularne stosowanie
Regularne stosowanie w tym przypadku ma ogromne znaczenie. Ponieważ olejek nie działa tylko na powierzchni skóry, ale przede wszystkim wewnątrz. Dlatego, jeżeli chcemy pobudzić komórki do działania, dostarczyć im składniki odżywcze i witaminy, olej musi być aplikowany na skórę systematycznie.
Komentarze