Krople żołądkowe to tani, skuteczny środek na dolegliwości ze strony układu pokarmowego i zaburzenia łaknienia. Jak działają? Kiedy warto je stosować?
Krople żołądkowe – skład
W składzie kropli żołądkowych znajdziemy liść mięty pieprzowej, korzeń z kozłka lekarskiego, wyciąg z ziela dziurawca oraz nalewkę gorzką. Ekstrakty z tych ziół robi się na bazie alkoholu. Kozłek lekarski znany jest przede wszystkim ze swoich właściwości uspokajających i ułatwiających zasypianie. Oprócz tego działa on rozkurczowo, dlatego można go stosować w dolegliwościach żołądkowych i w łagodzeniu bólów miesiączkowych.
Mięta pieprzowa i olejek z niej pozyskiwany od wieków wykorzystywano w leczeniu dolegliwości żołądkowych. Obecnie ziele znajdziemy w składzie wielu preparatów stosowanych na dolegliwości górnego odcinka przewodu pokarmowego. Z kolei dziurawiec bogaty jest w garbniki i flawonoidy. Skutecznie zwalcza stany zapalne błony śluzowej żołądka i jelit, łagodzi wzdęcia, bóle brzucha i zmniejsza wydzielanie soku żołądkowego.
Jednak w czasie jego stosowania powinniśmy zachować ostrożność i unikać nadmiernej ekspozycji na słońce, ponieważ uwrażliwia on skórę na promienie UV.
fot. NaturalneMetody.pl
Krople żołądkowe – zastosowanie i dawkowanie
Krople żołądkowe mają działanie przeciwbólowe, rozkurczowe oraz wiatropędne. Pomagają w takich dolegliwościach, jak: zgaga, kolki jelitowe, skurcze i ból brzucha, zaburzenia trawienia i łaknienia, wymioty i nudności. Krople żołądkowe przyjmuje się doustnie. Najlepiej jest stosować się do zaleceń umieszczonych na ulotce. Zazwyczaj jest to 15-40 kropli na jedną czwartą szklanki wody. Krople przyjmuje się pół godziny przed posiłkiem oraz po posiłku, 3-4 razy dziennie. Można je również stosować doraźnie, w przypadku różnych dolegliwości.
Krople żołądkowe - przeciwwskazania
Krople żołądkowe zawierają alkohol, dlatego nie powinny być stosowane przez dzieci poniżej 12-tego roku życia, kobiety w ciąży oraz karmiące piersią. Osoby z poważnymi chorobami przewodu pokarmowego, przy wrzodach żołądka i dwunastnicy oraz przy schorzeniach wątroby również muszą zrezygnować z kropli żołądkowych.
Jeśli masz wątpliwości, jak stosować krople żołądkowe, ulotka dołączona do leku na pewno je rozwieje.
Komentarze