W dzisiejszych czasach piękny, śnieżnobiały uśmiech to nie tylko atrybut celebrytów, czy gwiazd. Każdy z Nas chce jak najpiękniej się uśmiechać, a obecna technologia umożliwia Nam to na wszelkie sposoby!
Cel
Częstym powodem do wybielania zębów jest zwyczajnie poprawa własnego wyglądu i komfortu. Likwidacja swoich kompleksów i wzbudzenie większej pewności siebie dzięki temu zabiegowi. Zdrowy uśmiech pozytywnie wpływa na człowieka, wydobywa dobrą energię, co często przekłada się na nasze relacje z innymi ludźmi. Zanim zaczniemy jednak planować coś w tym kierunku należy dowiedzieć się kilku przydatnych informacji, np. poznać produkty, które należy unikać, bądź ograniczyć.
Wrogowie białego uśmiechu
- Kawa – napój, bez którego niektórym trudno sobie wyobrazić początek dnia. Kojarzycie ten osad, który zostawia kawa na filiżance? W ten sam sposób powoduje ona przebarwienia zębów.
- Napoje gazowane – niekorzystne zarówno dla naszego zdrowia, jak i dla naszych zębów. Składniki w nich zawarte mogą powodować osłabienie szkliwa. Zwiększają wrażliwość zębów na działanie barwników i przyczyniają się do powstawania nadwrażliwości na temperaturę.
- Wino – wino jest silnym barwnikiem nie tylko dla ubrań, ale także dla naszego szkliwa. Kwas zawarty w winie powoduje właśnie jego erozję. W efekcie tego łatwiej osadzają się różnego rodzaju naloty. Wino czerwone jest w tym przypadku bardziej problematyczne niż białe.
- Buraki – kolejny mocny barwnik, który działa niekorzystnie na biel zębów.
- Cukierki – większość słodyczy zawiera chemiczne barwniki, które nie tylko przebarwiają zęby, ale też niszczą szkliwo.
- Papierosy - zawierają substancje smoliste i nikotynę, które barwią zęby. Składniki zawarte w dymie wnikają w strukturę szkliwa. Dodatkowo dym powoduje wysychanie śluzówki jamy ustnej i redukuje ilość śliny. A to właśnie ona w dużym stopniu pomaga oczyszczać zęby.
fot. m agazyn Hamag
Przeciwwskazania
Wybielanie zębów to zabieg bezpieczny, jednak istnieje kilka przeciwwskazań do jego przeprowadzenia. Przede wszystkim są to wszelkie choroby naszych zębów. Jeśli chodzi o pozostałe, to należy wymienić przede wszystkim:
- młody wiek pacjenta (wiele gabinetów odmawia osobom poniżej 16 roku),
- ciąża i karmienie piersią,
- cukrzyca i epilepsja,
- choroba Parkinsona,
- choroby błon śluzowych,
- uczulenie na składniki preparatu wybielającego.
Wybielanie, a wpływa na strukturę zęba
W czasie wybielania nie ulega trwałemu uszkodzeniu żadna z tkanek zęba, mogą się pojawić niewielkie uszkodzenia, ale są one widoczne tylko przy badaniu mikroskopem. Podobne uszkodzenia mogą pojawiać się na przykład przy częstym piciu popularnych napojów gazowanych zawierających m.in. kwas fosforowy.
Domowe sposoby
Aby skutecznie rozjaśnić kolor zębów, nie trzeba umawiać się na wizytę u stomatologa. Na początku warto wypróbować mniej inwazyjne metody i sprawdzić, jaki będzie ich efekt w naszym przypadku, np.
- pastę wybielającą,
- paski,
- żel,
- nakładki.
Pamiętajcie, aby produkty zakupić w sprawdzonym sklepie czy aptece!
Wybielanie zębów w gabinecie
Czyli profesjonalne metody na wybielanie zębów u dentysty. Oto kilka przykładów:
- Naświetlanie lampą – jedna z najpopularniejszych metod wybielania. Używa się w niej lamp emitujących światło niebieskie. Zabieg rozpoczyna się od przygotowania żelu wybielającego. Powinien mieć on to samo pH, jak to panujące w naszej jamie ustnej. Następnie nasze dziąsła i usta są zabezpieczane. Dopiero wtedy rozpoczyna się naświetlanie. Powoduje ono aktywację preparatu zawierającego nadtlenek wodoru. W efekcie nasze zęby są wybielane o 5-8 tonów.
- Wybielanie laserowe –w tym przypadku nałożony na zęby żel jest aktywowany za pomocą wiązki lasera diodowego. Sam zabieg trwa około trzydziestu minut. Przez kolejne dwa-trzy dni zęby mogą być nadwrażliwe.
- Metoda nakładkowa – metoda ta bywa też nazywana nocnym wybielaniem, z uwagi na to, że pacjent przeprowadza zabieg samodzielnie, często zakładając nakładki właśnie na czas snu. Przygotowania rozpoczynają się w gabinecie stomatologa, gdzie wykonuje się wycisk żuchwy i szczęki. Dzięki temu klient może otrzymać zestaw do wybielania zębów - nakładki, których będzie używał przez kolejny tydzień. Zaletą tej metody jest mniejsza nadwrażliwość zębów występująca po zakończeniu procesu wybielania.
Komentarze