Dieta wpływa nie tylko na wygląd naszej sylwetki, ale także na funkcjonowanie całego organizmu. Niedobory żywieniowe negatywnie odbijają się na zdrowiu, również psychicznym. Jakie składniki odżywcze są niezbędne dla zachowania dobrej kondycji psychicznej?
Nie od dziś wiadomo, że odpowiednio skomponowana dieta jest kluczem do dobrego zdrowia i samopoczucia. Jeżeli czegoś w niej brakuje, organizm szybko reaguje, a w rezultacie my czujemy się coraz gorzej. Depresję i inne choroby o podłożu psychicznym mogą wywoływać nie tylko traumatyczne wydarzenia życiowe, ale również niedobory żywieniowe, o których występowaniu możemy nie być nawet świadomi. Źle zbilansowana dieta, ciągłe odchudzanie się czy zaburzenia odżywiania mogą sprzyjać depresji.
Dieta w walce z depresją
Na początku o niedoborach mogą świadczyć objawy, takie jak osłabienie, chroniczne zmęczenie, senność, pogorszenie kondycji włosów i paznokci czy problemy z cerą. Bagatelizując te sygnały, narażamy się na dużo poważniejsze konsekwencje. Jakie niedobory sprzyjają depresji?
fot. Radio ZET
Witamina D
Nasz organizm wytwarza witaminę D pod wpływem działania promieni słonecznych. Jednak nasz klimat, szczególnie jesienią i zimą, znacząco ogranicza ten proces. Witamina D ma kluczowe znaczenie dla prawidłowego działania serotoniny, wpływającej na nasze samopoczucie. Jej niedobór prowadzi do występowania stanów depresyjnych i rozwoju demencji. Związek pomiędzy niskim poziomem witaminy D a depresją potwierdzają liczne badania, na podstawie których udowodniono, że osoby, które często przebywają na słońcu są mniej narażone na rozwój depresji oraz jej nawroty. Aby zapobiec problemom ze zdrowiem, warto korzystać ze słońca, a do diety wprowadzić produkty, takie jak ryby, wątróbka, nabiał, jajka i produkty sojowe.
Kwasy tłuszczowe omega-3
Kwasy tłuszczowe omega-3 regulują procesy metaboliczne, usprawniają pracę układu nerwowego, łagodzą stany zapalne oraz zapobiegają przedwczesnemu starzeniu się komórek. Stanowią także budulec serotoniny, jednocześnie obniżają poziom kortyzolu (hormonu stresu). Kwasy omega-3 nie tylko pomagają uniknąć zaburzeń psychicznych, ale także łagodzą objawy tych schorzeń. Największe ilości znajdziemy w tłustych rybach morskich, orzechach włoskich, oleju lnianym i roślinach strączkowych.
Magnez
Ten pierwiastek wpływa na produkcję dopaminy i serotoniny, a także hamuje wydzielanie kortyzolu. Związek między niedoborem magnezu a depresją został udowodniony naukowo. Norwescy specjaliści przeprowadzili badanie z udziałem osób chorych na depresję i zmagających się ze stanami lękowymi. Ochotnicy codziennie zażywali magnez. Jakie wnioski wyciągnęli badacze? Pierwiastek poprawia samopoczucie i stan zdrowia psychicznego. Ponadto zauważyli, że ilość magnezu w płynie mózgowo-rdzeniowym cierpiących na depresję był niższy niż u osób zdrowych. Gdzie szukać magnezu? Największe ilości zawierają banany, ciemne pieczywo, otręby, pestki dyni i kiełki.
Jak się okazuje pomocy wwalce z depresją trzeba szukać nie tylko w gabinetach psychologów, ale także dietetyków.
Komentarze