Retinol świetnie koryguje wszelkie niedoskonałości skóry. Jest to jednak preparat, który stosowany "na ślepo" może wyrządzić wiele szkód w warstwie hydrolipidowej skóry twarzy. Zadajesz sobie pytania, jak aplikować produkt i kiedy najlepiej zacząć wprowadzać go do pielęgnacji? Oto kilka praktycznych porad, dzięki którym dowiesz się, jak bezpiecznie stosować produkt.
Czym tak naprawdę jest retinol i jakie jest jego działanie?
Retinol, czyli inaczej witamina A (retin-A) jest rozpuszczalną w tłuszczach witaminą z grupy retinolu, powszechnie występującą w produktach mlecznych. Polecana jest głównie do miejscowego stosowania w formie kremu lub żelu podczas leczenia trądziku. W przypadku ciężkich zmian trądzikowych przyjmowany jest w formie tabletek.
Retinol przede wszystkim działa przeciwzmarszkowo, ale rekomendowany jest także w celu pozbycia się zmian skórnych, takich jak blizny czy przebarwienia.
Retinol zwiększa aktywność enzymatyczną i normalizuje keratynizację, przyspieszając tym samym proces tworzenia nowych komórek. Bardzo dobrze odżywia i poprawia elastyczność skóry. Przyczynia się również do redukcji ilości cząsteczek wpływających destrukcyjnie na kolagen. Jest skuteczny w walce z przebarwieniami oraz niweluje wszelkie skutki fotostarzenia i okazuje się być najskuteczniejszą substancją spłycającą zmarszczki.
fot. glos24.pl
Bezpieczna i świadoma pielęgnacja
Retinol jest silnie działającą substancją odmładzającą i przeciwtrądzikową, dlatego należy zachować ostrożność przy wprowadzaniu go do pielęgnacji. Stosowany nieprawidłowo może wywołać podrażnienia, zaczerwienienie i nadmierne łuszczenie się naskórka.
Kiedy zacząć stosować retinol?
Przygodę z retinolem powinno się rozpocząć nie wcześniej, niż po 25 roku życia. We wcześniejszych latach życia jest to po prostu zbędne, ponieważ dopiero po 25 roku życia pojawiają się pierwsze oznaki starzenia.
Najrozsądniejszym rozwiązaniem wydaje się jednak wprowadzenie go dopiero po 30 roku życia. Dlaczego? Gdy zbyt wcześnie przyzwyczaimy skórę do dostarczania jej substancji wspomagających produkcję elastyny i kolagenu, sama nie będzie się zbytnio przepracowywać. Nie warto wspomagać natury, gdy jeszcze tego wspomagania nie potrzebuje.
Najbezpieczniejsze będzie wprowadzenie do pielęgnacji serum lub kremu, o jak najniższym stężeniu, by uniknąć niepożądanych efektów aplikacji. Zalecana początkowa dawka to 0,2% czystego retinolu, raz, maksymalnie dwa razy w tygodniu. Gdy skóra nie reaguje negatywnie, po ok. 6 tygodniach można stopniowo zwiększać stężenie.
Wskazania i przeciwwskazania
Retinol zalecany jest osobom posiadającym tłustą, mieszaną oraz trądzikową skórę twarzy. Nie oznacza to jednak, że nie sprawdzi się przy innych typach cery. Przy cerze wrażliwej czy naczynkowej należy zachować szczególną ostrożność.
Produkt zawierający retinol nakładaj wieczorem na oczyszczoną i osuszoną skórę. Następnie zaaplikuj krem nawilżający, który podczas kuracji retinolem jest bardzo istotny.
Przeciwwskazane jest stosowanie retinolu na podrażnioną skórę twarzy, a tym bardziej gdy na skórze występują rany. Ze stosowania retinolu powinny zrezygnować kobiety w ciąży oraz karmiące piersią. Przed aplikacją koniecznie zwróć uwagę na to, czy nie zadziała on negatywnie na kontakt ze stosowanym równolegle kwasem. Pamiętaj, aby podczas trwania kuracji nie rozstawać się z kremem z filtrem UV, najlepiej SPF50. Ochrona przeciwsłoneczna jest w tym przypadku konieczna.
Jeśli masz jeszcze jakieś wątpliwości, poniższy filmik powinien je całkowicie rozwiać :)
Komentarze