To zaledwie kilka zmian, które pomogą Ci zachować szczupłą sylwetkę bez zbędnych wyrzeczeń i trudów. Każda z nich jest praktycznie na wyciągnięcie ręki.
Azjaci podchodzą do jedzenia całkiem inaczej, niż my. Przyznaj się: jedzenie jest nie tylko potrzebą, to też swego rodzaju rozrywka, przyjemność. W Azji traktuje się jedzenie wyłącznie jako element dnia niezbędny do prawidłowego funkcjonowania.
Dodatkowo stawiają oni na mniejsze porcje. Przekładają jakość oraz różnorodność produktów nad ich ilość. Pamiętaj, że mniejsze porcje jedzone w regularnych odstępach pomoże Ci schudnąć i zachować prawidłową wagę. Do tego regularne posiłki pomagają uniknąć podjadania i „głodnych dni”, kiedy możesz jeść praktycznie bez przerwy.
Zasada mniejszych posiłków nie odnosi się do warzyw. Głównie tych zielonych. Jedzą je w dużych ilościach i w wielu rodzajach. Co ciekawe, w ich kulturze nasze potrawy warzywne uznawane są za mdłe i niezbyt pożywne.
Nie jest to może oczywista reguła ale Azjaci starają się jeść posiłki głównie gotowane: w wodzie i na parze. Dużo rzadziej niż my decydują się na potrawy smażone czy pieczone. Dzięki temu zachowują ich wartość odżywczą, a przede wszystkim unikają zbędnego tłuszczu i kalorii.
Dla wielu osób pierwszym skojarzeniem z kuchnią azjatycką są owoce morza i ryby. Są one bogate w kwasy omega-3. To nie tylko zdrowotne korzyści, wzmocnienie systemu odpornościowego, rozrodczego i naczyniowego. Kwasy te są przydatne w zdrowym zgubieniu zbędnych kilogramów.
Zaczęłaś już pić wodę zamiast słodkich napoi? To dobra zmiana, jednak Azjaci poszli o krok dalej. Popijają oni bowiem swoje potrawy ciepłą zieloną herbatą. Wierzą bowiem, że chłodna woda pita do tłustych potraw spowalnia cały proces trawienia.
W Azji uwielbiają jeść desery. Według poprzednich zasad są one oczywiście małe i dobrej jakości. Największą popularnością cieszą się słodycze na bazie ryżu, czerwonej soi, orzechów, nasion i owoców, a także czerwonej soi. Nie da się ukryć, że są one dużo zdrowsze od naszych europejskich przekąsek.
W ich kulturze wierzy się także, że samo jedzenie nie wystarczy, by zachować zdrową, smukłą sylwetkę. To właśnie dlatego starają się oni chodzić. Nie przywykli oni do poruszania się samochodami, a taksówki są oni bardzo drogie. Dlatego gdy nie mogą oni pokonać dystansu na piechotę, decydują się na komunikację miejską.
Wśród Azjatów chodzi przekonanie, że należy zapobiegać schorzeniom i eliminować je w zarodku. Dlatego praktykuje się u nich medytację, Tai Chi oraz inne aktywności, które zapobiegają rozwijaniu się niektórych przypadłości. W tym również otyłości.
Komentarze