Opuchnięte dłonie i stopy, cellulit, uczucie ciężkości i gwałtowne wahania wagi – brzmi znajomo? To najczęstsze objawy zatrzymania wody w organizmie. Jest to częsty problem, szczególnie u kobiet w drugiej fazie cyklu miesiączkowego. Dlaczego woda zatrzymuje się w organizmie? Jak się jej pozbyć?
Przyczyny zatrzymania wody w organizmie
Jedną z najczęściej wymienianych przyczyn retencji wody w organizmie jest nadmiar soli. Sól znajdziemy w składzie niemal każdego przetworzonego produktu, dlatego warto przyjrzeć się dokładniej swojej diecie. Być może spożywamy jej znacznie więcej, niż nam się wydaje. Do retencji wody dochodzi również w wyniku niewystarczającego nawodnienia organizmu. Dlatego tak ważne jest, by każdego dnia wypijać około 2 litrów wody.
Gromadzenie się wody w organizmie najczęściej dotyczy kobiet. Woda zatrzymuje się przed miesiączką, powodując zwiększenie wagi, uczucie ciężkości i obrzęki. Jest to naturalna reakcja organizmu, która mija po kilku dniach krwawienia. Innym powodem może być źle dobrana antykoncepcja oraz problemy na tle hormonalnym. Pojawienie się obrzęków może świadczyć także o rozwoju żylaków, choroby nerek czy niedoczynności tarczycy.
fot. naTemat
Jak pozbyć się nadmiaru wody z organizmu?
1. Zmniejsz ilość soli i ogranicz produkty wysokoprzetworzone, w których jednym z głównych składników jest sól.
2. Pij minimum 2 litry niegazowanej wody dziennie. Pomaga oczyścić organizm z toksyn i odpowiednio nawodni organizm. Jeżeli nie lubisz wody, jedz więcej ogórków, pomidorów, truskawek, selera, arbuzów i pomarańczy – w głównej mierze składają się z wody i błonnika, który usprawnia procesy trawienne i pozwala usunąć nadmiar wody z jelit.
2. Zrezygnuj z alkoholu, ogranicz spożycie kawy, herbaty i napojów gazowanych – działają odwadniająco, tym samym sprzyjają gromadzeniu się wody w organizmie.
3. Jedz produkty bogate w potas, takie jak banany, nasiona roślin strączkowych, ziemniaki, pomidory, awokado i brokuły. Niedobór tego pierwiastka może być przyczyną retencji wody w organizmie.
4. Jedz owoce i warzywa, które działają moczopędnie. Są to m.in. żurawina, czereśnie, arbuzy, kapusta i seler. W ten sposób organizm w naturalny sposób pozbędzie się nadmiaru wody.
5. Pij napary z kopru włoskiego, czarnego bzu, mniszka lekarskiego, pokrzywy i brzozy - działają moczopędnie.
6. Bądź aktywny fizycznie. Wysiłek wspomaga procesy metaboliczne, pozwala również na pozbycie się nadmiaru soli i toksyn z organizmu. Zrezygnuj z windy, wysiądź na wcześniejszym przystanku, a do pracy wybierz się na rowerze. To wystarczy, żeby poczuć różnicę.
Odpowiednia ilość wody jest ważna dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Siedzący tryb życia, brak ruchu, niezdrowa dieta to tylko niektóre czynniki, które sprzyjają retencji wody. Jeżeli jednak obrzękom towarzyszą także inne objawy i utrzymują się dłuższy czas, koniecznie udaj się do specjalisty. Opuchlizna może być objawem wielu poważnych schorzeń, m.in. chorób nerek, wątroby lub serca.
Komentarze