Aromaterapia - jaki olejek wybrać?

claudia.pl

Aromaterapia - jaki olejek wybrać?

Aromaterapia to lecznicze wykorzystanie olejków eterycznych, które pozyskuje się z różnych części roślin: kwiatów, liści, łodyg czy korzeni. Działają antyseptyczne, inne z nich orzeźwiają, pobudzają, wzmagają koncentrację lub działają antydepresyjnie i odprężają. Niektóre ułatwiają zasypianie lub są afrodyzjakami. Olejki eteryczne nie tylko pielęgnują ciało, ale też kojąco wpływają na naszą psychikę. Jak działają i który wybrać dla siebie?

Zastosowanie olejków eterycznych

Olejki eteryczne można stosować między innymi:

  • w celach pielęgnacyjnych,
  • na problemy z drogami oddechowymi - poprzez inhalacje i nawilżanie powietrza,
  • przy przeziębieniach, grypie i bólu mięśni,
  • w celach relaksacyjnych – np. poprzez dodanie ich do kąpieli,
  • do użytku domowego – można je dodać np. do prania.

Najpopularniejszym zastosowaniem olejków eterycznych jest masaż ciała. Pozwala rozluźnić mięśnie i poprawia krążenie krwi. Pomaga się zrelaksować, redukuje stres i pozytywnie wpływa na samopoczucie. Skoncentrowaną esencję należy rozpuścić w tzw. olejku bazowym, np. oliwie z oliwek. W skoncentrowanej postaci mogą podrażnić skórę. Inną formą aromaterapii jest kąpiel, która oddziałuje na wszystkie zmysły. Olejki nie rozpuszczają się w wodzie, więc po wyjściu z wanny ciało pokryte jest aromatycznym filmem.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

(fot. eko-kosmetyk.blogspot.com)

Działanie olejków eterycznych

Drzewo sandałowe - ma właściwości antybakteryjne i łagodzi stany zapalne skóry. Jest częstym składnikiem balsamów do ciała, które lekko natłuszczają skórę. Na sklepowych półkach znajdziemy także płyny do kąpieli z jego dodatkiem - łagodzą stres, bóle menstruacyjne i pomagają w zasypianiu.

Rozmaryn - ma silne właściwości antyseptyczne, dlatego dodaje się go do kosmetyków przeznaczonych do cery tłustej i trądzikowej. Pobudza też krążenie, a jego zapach orzeźwia. Rozmaryn stosuje się również jako afrodyzjak.

Lawenda - rozluźnia mięśnie, łagodzi stres i pomaga w bezsenności, dlatego warto skropić poduszkę kilkoma kroplami olejku. Balsamy z dodatkiem lawendy łagodzą stany zapalne skóry i przyspieszają proces leczenia trądziku. Lawenda niweluje bóle głowy, jest też zalecana w stanach lękowych i depresji.

Mięta - ma właściwości chłodzące i kojące. Olejek miętowy dodany do kąpieli pomaga zmniejszyć napięcie mięśni. Stosuje się go również jako środek wzmacniający włosy oraz przeciw chorobie lokomocyjnej.

Mandarynka - poprawia nastrój, odświeża i działa mobilizująco. Aromaty cytrusowe dodane do kremów normalizują wydzielanie sebum, działają bakteriobójczo i ściągają pory. Kąpiel z dodatkiem tego olejku ułatwia zasypianie.

Eukaliptus - wykorzystywany jest do przygotowywania inhalacji w leczeniu dróg oddechowych. Działa oczyszczająco i odkażająco.

Bazylia - poprawia koncentrację, pomaga w walce z bezsennością, a także w przypadku bóli reumatycznych i menstruacyjnych.