Zdrowy Portal
Problem z jaskrą? Już niedługo zaradzi temu technologia rodem z filmów science-fiction
Technologia i medycyna
Wzrok jest zaliczany do najważniejszego zmysłu: jego utrata znacznie utrudnia codzienne funkcjonowanie. Rozwój technologii i medycyny to coraz większa szansa dla osób dotkniętych poważnymi schorzeniami. Do tej pory pacjenci cierpiący przez uszkodzenie nerwu wzrokowego czy utraty komórek siatkówki nie mieli szans na lepsze jutro. Najczęściej doprowadza do tego jaskra, znacznie rzadziej uraz.
Ślepych czy niedowidzących ludzi jest aż 180 milionów na całym świecie. Teraz coraz bliżej jesteśmy ku temu, by pomóc takim osobom. Wszystko dzięki temu, że możliwe stało się zastąpienie zniszczonej gałki ocznej.
Transplantologia
W rozwoju medycyny największy nacisk jest na nieodwracalne dotąd choroby: hiv czy właśnie uszkodzenie gałki ocznej. To właśnie teraz, dzięki wielu próbom i staraniom naukowców jesteśmy w stanie zapobiec rozwojowi jaskry.
O przeszczepach oczu u kręgowców mowa jest od 20 lat XX wieku. Stworzenia te nie traciły przy tym żadnych funkcji biologicznych gałek ocznych. U człowieka sprawa wygląda jednak trochę inaczej – wszystko przez skomplikowaną budowę nerwu wzrokowego. Nasze oko jest skomplikowaną siecią mięśni, naczyń krwionośnych oraz nerwów, które są połączone bezpośrednio z naszym mózgiem.
Dlaczego usunięcie gałki ocznej jest tak trudnym zabiegiem? Wszystko przez to, że przecięte włókna nie są w stanie odrosnąć samoistnie, a ich odtworzenie jest niezwykle trudne.
Wspaniałe urządzenie – oko
To właśnie dzięki zmysłowi wzroku przyswajamy aż 80% informacji, które docierają do nas z otoczenia. Oko to narząd, który tak naprawdę łatwo uszkodzić. Do jego najważniejszych elementów zaliczamy:
- rogówkę
- soczewkę
- źrenicę
- siatkówkę
(fot. Terapia Zajęciowa )
Połączenie siatkówki obu oczu z naszym mózgiem jest naprawdę skomplikowany, przez co jego przeszczep do tej pory był nieosiągalny, a wszelkie próby kończyły się niepowodzeniem. Niedawne eksperymentach na myszach pokazały, że zespół naukowców był w stanie zregenerować nerw wzrokowy myszy o prawie 1 cm!
To już tylko kwestia czasu, jak prawie 50 mln ślepych osób odzyska wzrok! Na chwilę obecną przeszczepy rogówki oraz implanty soczewki są codziennością. Dlatego wierzymy, że rozwój medycyny doprowadzi nad do ziemi obiecanej okulistyki - przeszczepu całej gałki ocznej.