Próbujesz schudnąć, ale ciągle znajdujesz wiele sprzecznych porad? Te informacje zdecydowanie nie są prawdziwe!
Najczęściej powtarzane mity
Mit 1: Tyjesz przez węglowodany
Węglowodany nie powodują przyrostu tkanki tłuszczowej. Za przybieranie na wadze odpowiada nadwyżka kaloryczna – dostarczamy więcej energii niż nasz organizm potrzebuje. Gdy rezygnujemy z węglowodanów, tracimy na wadze przez utratę wody, a nie tłuszczu. Ponadto stanowią one główne źródło energii. Warto wybierać produkty bogate w węglowodany złożone, które pozwalają utrzymać stabilny poziom cukru we krwi i sprawiają, że po posiłku będziesz czuł sytość na dłużej. Sięgaj więc po pełnoziarniste pieczywo, brązowy ryż, kasze czy pełnoziarniste makarony.
Mit 2: Rezygnacja z konkretnych grup produktów jest potrzebna
Nie musisz rezygnować z chleba czy nabiału, chyba że cierpisz na celiakię, nietolerancję glutenu bądź laktozy. Organizm potrzebuje składników odżywczych zawartych w tych grupach produktów.
Mit 3: Ćwiczenia nie są efektywne, jeśli się przy nich nie spocisz
Najważniejsze jest to, by prowadzić aktywny tryb życia cały czas. Ciężki trening, który nie sprawia Ci przyjemności może sprawić, że bardzo szybko się zniechęcisz. Wybierz więc coś, co będzie Ci najbardziej odpowiadać – spacery, joga, pływanie czy jazda na rowerze są tak samo dobre, jak wysiłek na siłowni.
fot. Live Free
Mit 4: Czujesz głód, więc chudniesz
Podczas odchudzania cały czas chodzisz głodny? Może to oznaczać, że dostarczasz organizmowi za mało energii, Twoja dieta jest bogata w produkty gęstokaloryczne lub źle komponujesz posiłki. Jeśli głód dokucza CI coraz częściej, warto udać się do specjalisty, który ułoży indywidualny plan żywieniowy.
Mit 5: Ćwiczenia są ważniejsze niż sen
Badania wykazują, że śpiąc 7-9 godzin na dobę uchronimy się przed utratą tkanki mięśniowej, a do tego przyspieszymy spalanie tłuszczu. Ponadto sen jest niezbędny do regeneracji mięśni. Pozbawiony odpowiedniej dawki snu organizm będzie szukał innych źródeł energii, a w rezultacie Ty będziesz odczuwał większy apetyt.
Mit 6: Nie możesz jeść po 18
To jeden z najczęściej powtarzanych mitów na temat odchudzania. Wszystko zależy od tego, o której godzinie kładziesz się spać. Najlepiej ostatni posiłek w ciągu dnia zjeść na 2-3 godziny przed snem, więc jeśli ktoś udaje się do łóżka po północy, kolację powinien zjeść około 21-22. Czekolada czy marchewka ma tyle samo kalorii o 12 i o 18.
Mit 7: Istnieją „dobre” i „złe” produkty
Produkty nie dzielą się na te, które ,,tuczą” i które ,,nie tuczą”. Tyjemy, gdy spożywamy za dużo kalorii. Nie ma znaczenia czy zjesz paczkę chipsów, czy 5 bananów. Oczywiście, banany są o wiele bardziej wartościowe pod względem składników odżywczych, jednak również mogą sprawić, że przytyjesz. Ponadto, jeżeli z góry założymy, że pewnej grupy produktów nie można jeść na diecie, tym bardziej będziemy mieli na nie ochotę.
Komentarze