Twoje dziecko okazało się fanatykiem sportu? Trenuje sztuki walki, gra na boisku lub regularnie bije własne rekordy na basenie? Jeśli tak, to musisz wiedzieć, że prawidłowe odżywianie odgrywa w jego życiu bardzo ważną rolę.
Dieta u młodego sportowca
Jeśli Twoje dziecko nie będzie stale uzupełniać zapasów substancji energetycznych, to ucierpią na tym nie tylko jego sportowe osiągnięcia. Tak młodej osobie ciężko będzie się skupić, zmotywować do działania. Będzie odczuwać większe i dłuższe zmęczenie, a do tego staje się bardziej podatne na urazy i kontuzje. Okazuje się, że wiele sportowych dolegliwości znajduje swoje podłoże właśnie w nieprawidłowej diecie! Zobacz czy rozpoznajesz któryś z punktów.
- Częstsze i dłuższe zmęczenie – przyczyną może być brak posiłku i napoju przed aktywnością i w trakcie jej trwania. Można do tego zaliczyć za małą liczbę kalorii spożywanych każdego dnia i niedobory żelaza.
- Skurcze mięśni – Twoje dziecko może za mało (lub za dużo!) pić. Sprawdź jego zapotrzebowanie i dzienne spożycie wody. Inną przyczyną może być niewystarczająca ilość sodu: łatwo to rozpoznać! W takim przypadku dziecko może mieć tzw. słony pot, który zostawia po sobie ślady na ubraniach.
- Brak przyrostu masy ciała – niewystarczająca ilość dostarczanych kalorii i niedostateczna ilość spożywanego białka. Ważne jest, by dziecko jadło białko nie tylko po ćwiczeniach siłowych ale w trakcie całego dnia.
- Brak spadku tkanki tłuszczowej – pomijanie niektórych posiłków czy głodówka mogą doprowadzić do tego, że organizm rozpaczliwie będzie starał się gromadzić zapas energii. Inną przyczyną mogą być kalorie z napoi lub za duże posiłki po wysiłku.
Jeśli rozłożyć to wszystko na czynniki pierwsze, można łatwo ustalić, czego naprawdę potrzebuje Twoje dziecko. Specjalnie dla Ciebie zebraliśmy te porady w jedno miejsce.Poniżej możesz zobaczyć przykładowy jadłospis młodego piłkarza.
Zasady w odżywianiu małego sportowca
- Bardzo ważne jest picie wody! Warto się jej napić przed aktywnością fizyczną i pamiętać o jej uzupełnianiu w trakcie treningu. Ważne jest, by starać się unikać kalorii pochodzących ze słodzonych napoi – najlepszym rozwiązaniem będzie tutaj tradycyjna woda, do której można dodać ulubione owoce dziecka. W przypadku niedoboru sodu warto dodać 1/3 łyżeczki soli na nieco ponad pół litra wody.
- Regularne posiłki: regularne odstępy w jedzeniu i spore ilości białka, tłuszczu i węglowodanów doda nie tylko energii ale pomoże zauważyć szybsze zmiany w składzie masy ciała.
- Suplementy diety nie powinny być sposobem na zastępowanie prawidłowego źródła odżywiania. Należy je traktować jako uzupełnienie, którego nie powinno się długo stosować.
Komentarze