Jesteś nowym rodzicem? A może nie jest to dla Ciebie nowa rola, ale chcesz wiedzieć, jak zadbać o swoje dziecko i wspomóc jego prawidłowy rozwój? Okazuje się, że mukofagia nie jest wcale tak rzadkim schorzeniem! Koniecznie się dowiedz czy dotyka ono Twoje dziecko i jak sobie z tym poradzić!
Czym jest mukofagia
Schorzenie to zaliczamy do spaczonego łaknienia, tzw. pica. Polega na spożywaniu przez osoby dorosłe, oraz dzieci, wydzieliny z nosa. Czyli potocznie zwane „gile”. O zjawisku tym mówimi jako schorzeniu w momencie, gdy spożywanie tej wydzielony trwa co najmniej miesiąc. Nie chodzi więc tutaj o sporadyczne zjadanie tej substancji przez np. dzieci. Zachowanie to uznawane jest za szczególnie wstydliwe, którego praktykowanie jest najczęściej karane przez rodziców.
Ciekawym zjawiskiem może być fakt, że nawet osoby cierpiące na mukofagię mogą uznawać tą czynność za obrzydliwą, chociaż są już mocno uzależnione. U niektórych osób zauważono znaczne nasilenie się problemów społecznych przez pojawienie się uzależnienia związanego ze zjadaniem wydzieliny z nosa. Nie każdy praktykuje to , gdy jest sam – niektórzy, w sytuacji mocnego uzależnienia, dopuszczają do takiej sytuacji w towarzystwie.
Mukofagia znana jest już od IV wieku i to przed naszą erą! O spaczonym łaknieniu po raz pierwszy pisał nie kto inny, jak sam Hipokrates. Jak pisałliśmy wcześniej, żeby w ogóle mówić o tym schorzeniu, jedzenie „gili” musi trwać co najmniej od miesiąca. Oprócz spaczonego łaknienia, mukofagia przez niektórych lekarzy uznawana jest za zachowanie obsesyjno-kompulsywne. Dlatego właśnie częstotliwość tego zachowania może się nasilać w przypadku zwiększenia napięcia emocjonalnego.
(fot. Papilot )
Jeśli jesteś dumnym rodzicem nowordka, sięgnij po nasze rady, które pomogą Wam zwalczyć ciemieniuchę!
Jeszcze do niedawna zjadanie „gili” z nosa było rozpoznawane wyłącznie u dzieci. Jednak dzięki nowej klasyfikacji chorób psychicznych, znanej inaczej jako DSM 5 – mukofagia może objawić się w każdym wieku. Nie da się jednak ukryć, że zachowanie to najczęściej jest widziane właśnie u dzieci i młodzieży. Może to jednak wynikać między innymi z poczucia wstydu: z wiekiem uczymy się pewnych zachowań i wiemy, że dłubanie w nosie jest uznawane za ogólnie obrzydliwe.
Mukofagia – przyczyny
Jako, że schorzenie to zalicza się do spaczonego łaknienia, to przyczyn poszukuje się w odczuwaniu głodu oraz niedoborze niektórych mikroelementów. Co może być zaskakujące, najczęściej pojawia się to u osób ze stwierdzonym autyzmem, schizofrenią czy inną intelektualną niepełnosprawnością. Inną przyczyną mogą być problemy emocjonalne – napięcie psychiczne, stres czy zaburzenia obsesyjno-kompulsywne.
Mukofagia - leczenie
Do leczenia mukofagii najczęściej dochodzi w momencie, gdy jest to zaburzenie niekontrolowane przez osobę chorą. U niektórych osób dochodzi do zatrzymania tego nawyku w momencie, gdy uświadomi sobie o problemie - wtedy sama zaczyna się kontrolować. W niektórych, wyjątkowo uciążliwych przypadkach konieczne jest leczenie za pomocą leków z grupy SSRI oraz regularnej psychoterapii. Najtrudniej pozbyć się mukofagi z osób z autyzmem czy schizofrenią – terapia może okazać się znacznie trudniejsza, a czasem nawet niemożliwa.
Chcesz poznać naturalne sposoby na podniesienie odporności swojego dziecka? Zerknij na nasze porady i przygotuj swoją rodzinę na jesień!
Jeśli więc zauważyć u siebie/swojego dziecka/ najbliższych osób takie zachowanie – zasugeruj lekturę o mukofagii. Pamiętaj, że tak, jak inne zaburzenia psychiczne, to również może wymagać specjalistycznego leczenia.
Komentarze