https://telemedi.com
Najlepsze domowe sposoby na jesienne przeziębienia
Najlepsze domowe sposoby na jesienne przeziębienia
Zaczynamy sezon jesienno-zimowy, w związku z tym warto znać parę domowych sposobów na to, jak radzić sobie z obniżoną odpornością, infekcjami, przeziębieniem i grypą. Przed wami spis zarówno klasycznych, jak i lekko udoskonalonych babcinych przepisów na domowe lekarstwa.
fot. nowafarmacja.pl
1. Woda z solą
Taki roztwór do płukania może okazać się pomocny w walce z infekcjami gardła. Do jego przygotowania będziemy potrzebować szklanki ciepłej wody i pół łyżeczki soli. Żeby ten sposób nie przyniósł odwrotnych skutków, należy bardzo dokładnie wymieszać składniki oraz mieć na uwadze to, że w tym przypadku więcej nie znaczy lepiej i nie dodawać więcej soli niż w przepisie. Można stosować do 4 razy dziennie.
2. Płukanki ziołowe
Szałwia i rumianek to zioła bogate w lecznicze składniki, w tym olejki eteryczne, witaminy i minerały. Do przygotowania płukanki zarówno z szałwii, jak i rumianku potrzebujemy około 2 g suszu (w przypadku rumianku, około 2 g koszyczków) lub torebkę ekspresową oraz 150-200 ml wrzątku. Parzymy pod przykryciem około 15 minut.
3. Inhalacja
Jeśli jesteś posiadaczem/posiadaczką wanny to sprawa jest banalnie prosta. Do ciepłej wody, przygotowanej do kąpieli dolej kilka kropel olejku eterycznego (np. eukaliptusowego lub lawendowego). Jeśli nie masz wanny lub ten sposób do ciebie nie przemawia, polecam wlać gorącą wodę do dużej miski i dodać olejek eteryczny (warto robić to stopniowo i sprawdzać, jaka liczba kropel najbardziej nam odpowiada). Później nachylić się nad miską i zakryć się ręcznikiem. Jeśli oddychanie podczas inhalacji sprawia nam trudność, warto robić przerwy lub poczekać aż woda trochę ostygnie.
4. Napary i ciepłe napoje
Na przeziębienie bardzo dobrze sprawdzają się ciepłe herbaty, takie jak dzika róża, czarny bez czy lipa. Można wzbogacić je o imbir, cytrynę, maliny (lub sok z malin). Wśród ciepłych napojów należy też wspomnieć o mleku z miodem. Ta magiczna mikstura wykazuje właściwości nawilżające, pomaga przy suchym kaszlu.
5. Dobre nawodnienie
Regularne picie wody, niezależnie od tego, w jakiej postaci, pomoże w przypadku każdej jesienno-zimowej dolegliwości. Prawidłowa zawartość wody jest pomocna przy detoksyfikacji organizmu i wspomaga działanie leków.
6. Odpocznij!
Nic nie zastąpi ci odpoczynku. Zdrowy sen, grzanie się z termoforem pod kocem sprawi, że na pewno poczujesz się lepiej (a przy okazji pozwoli nadrobić ulubiony serial).