Co sprawia, że Japończycy cieszą się długowiecznością? Dlaczego choroby cywilizacyjne są plagą wśród Amerykanów? Odpowiedź jest prosta – wszystko za sprawą diety. Poznaj najzdrowsze kuchnie świata. Na jakich produktach bazują?
Kuchnia japońska
Japończycy nie mają problemu z nadwagą. Rzadziej chorują również na miażdżycę, nowotwory czy osteoporozę. Wszystko dzięki predyspozycjom genetycznym, ale także i diecie. Japońskie posiłki są skromne, niskokaloryczne, ale bogate we wszystkie składniki odżywcze. Głównym składnikiem potraw są ryby i owoce morza – cenne źródła kwasów tłuszczowych omega-3. To właśnie one odgrywają niebagatelną rolę w profilaktyce miażdżycy i poprawiają ukrwienie mózgu. Drugim kluczowym składnikiem diety jest brązowy ryż. Zawarty w nim błonnik pokarmowy szybko syci i reguluje poziom cholesterolu. Z kolei popularna soja stanowi źródło pełnowartościowego białka. Jedynym mankamentem japońskiego stylu odżywiania jest nadmiar soli, szczególnie w postaci sosu sojowego dodawanego niemal do każdej potrawy.
Fot. Podróże - Gazeta
Kuchnia indyjska
Hindusi, w porównaniu z mieszkańcami Zachodu, rzadziej cierpią na choroby cywilizacyjne. Sekret tkwi w diecie pełnej przypraw, które dodawane są nawet do deserów. Najczęściej używana jest kurkuma, składnik mieszanki curry. Potwierdzone zostało jej działanie antynowotworowe. Przyprawy takie jak imbir, kolendra, kmin czy cynamon pomagają w dolegliwościach ze strony układu pokarmowego i przyspieszają przemianę materii. Dodatkowo cynamon i imbir działają bakteriobójczo i przeciwzapalnie. Natomiast papryczka chilli, a właściwie zawarta w niej kapsaicyna, pobudza wydzielanie endorfin działając jak naturalny antydepresant. Kuchnię indyjską można określić jako zdrową również ze względu na małą ilość spożywanych tłuszczów pochodzenia zwierzęcego.
Fot. Party
Kuchnia śródziemnomorska
Podstawą diet śródziemnomorskich są warzywa, a przede wszystkim pomidory pod każdą postacią - pieczone, duszone czy suszone. Kolejnym warzywem uwielbianym przez mieszkańców basenu Morza Śródziemnego jest papryka – bogate źródło witaminy C i przeciwutleniaczy, które chronią przed niektórymi nowotworami. Mało znany w Polsce fenkuł pełen sodu, wapnia, magnezu i potasu obniża ciśnienie krwi, a wszechobecne zioła zapewniają lepsze trawienie. Jeśli chodzi o mięso, najczęściej wybierana jest wołowina i baranina, ale z umiarem. Tamtejsi kucharze kupują świeże ryby na targach, nie w supermarketach. Innym niezastąpionym produktem jest bogata w polifenole oliwa, która obniża poziom cholesterolu we krwi, chroni przed chorobami serca i pobudza perystaltykę jelit. Czerwone wino, pite do obiadu w umiarkowanej ilości, pozytywnie wpływa na zdrowie układu krwionośnego.
Fot. SFD
Komentarze