Jeżeli układ trawienny nie nadąża z pracą i zaczyna się świdrujący ból brzucha, to najprawdopodobniej dolega Ci podrażniony przewód pokarmowy. Wystarczą dwa tygodnie diety eliminacyjnej, która pozwoli poprawić trawienie.
Dieta eliminacyjna może pomóc
Dieta FODMAP zmniejszy dolegliwości związane z jelitami – przez minimum dwa tygodnie zrezygnuj z jedzenia produktów zawierających laktozę (występującą w mleku i produktach mlecznych), fruktozę (zawierają ją świeże i suszone owoce, słodycze i miód), galaktany (warzywa strączkowe – groch, fasola, ciecierzyca), fruktany (zboża: jęczmień, pszenica, żyto) i poliole (słodziki zawierające ksylitol). Po zakończeniu diety eliminacyjnej wprowadź testy pokarmowe na wcześniej odrzucone produkty. Jeżeli testy na któryś z węglowodanów wyjdze pozytywnie, możesz zastąpić alergiczne produkty innymi.
Fot. Ula Bugaeva. Część produktów można zastąpić bez problemu innymi.
Co jeść?
Produkty mleczne są dostępne na rynku także w wersji bez laktozy – warto się nimi zainteresować, jeżeli problemy trawienne wywołują cukry mleczne. W przypadku, gdy szkodzą fruktany, należy zrezygnować ze zbóż na rzecz ryżu. Zbawienny wpływ będą miały również warzywa takie jak papryka, ogórek czy ziemniak. Jeśli problemem jest obecność fruktozy w diecie, to dobrze słodzić napoje i potrawy glukozą, gdyż słodzik taki jak ksylitol może szkodzić jelitom. W przypadku nadwrażliwości na galaktany trzeba zastąpić warzywa strączkowe selerem, kabaczkami, batatami czy dynią.
Komentarze