Biały cukier to nie tylko sprzymierzeniec cukrzycy, nadwagi czy chorób serca. Jego zbyt duża ilość w diecie ma także związek z problemami w łóżku, w szczególności uważać powinni na niego panowie!
Na ratunek mężczyznom
Testosteron - ten hormon płciowy jest niezbędnym elementem do prawidłowego funkcjonowania organizmu. U mężczyzn odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu funkcji seksualnych, odpowiada m.in. za rozwój męskich narządów płciowych, przyrost masy mięśniowej, rozkład tkanki tłuszczowej, ton głosu czy też rozwój męskiego typu owłosienia. U kobiet zaś testosteron wpływa na poziom libido i prawidłowe funkcjonowanie jajników.
Naukowcy z Massachusets General Hospital w Bostonie podczas przeprowadzanych badań udowodnili, że nawet jeden napój o dużej zawartości cukru może obniżyć poziom testosteronu nawet o 25 procent! Mężczyźni wykazujący niski poziom testosteronu znajdują się w grupie ryzyka zachorowalności na cukrzycę typu 2. Jak można tego uniknąć? Wystarczy, że
- zrezygnujemy z jedzenia chipsów i innych słonych przekąsek. Można zastąpić je pestkami dyni, słonecznika i orzechami włoskimi.
- Poziom testosteronu podniosą także świeże owoce i warzywa. Zawarte w nich azotany rozszerzają naczynia krwionośne, dzięki czemu poprawiają krążenie krwi. Ono z kolei ułatwia erekcję. Doskonałym rozwiązaniem będzie tutaj jedzenie jabłek, buraków czy też jarmużu. To źródło wielu cennych składników odżywczych, które warto wprowadzać do codziennej diety.
fot. Men's health
Testosteron - norma
Niski poziom testosteronu może objawiać się u mężczyzn nabieraniem kobiecych kształtów, spadkiem libido, problemami z erekcją, zmniejszeniem objętości jąder, nerwowością, bezsennością. Niedobór testosteronu u mężczyzn może wskazywać na niewydolność hormonalną jąder.
Wartości testosteronu zależą od przyjętych norm laboratoryjnych, a wynik badania testosteronu powinien zinterpretować lekarz.
- Testosteron wolny - normy:
mężczyźni: 174-792 pmol/l (50–210 ng/l),
kobiety: <29,5 pmol/l (<8,5 ng/l).
- Testosteron całkowity - normy:
mężczyźni: 9,0-34,7 nmol/l (260–1000 ng/dl),
kobiety: 0,52-2,43 nmol/l (15–70 ng/dl).
Naturalny nadmiar stężenia testosteronu bardzo rzadko występuje u mężczyzn. Najczęściej występuje on u sportowców i kulturystów, którzy przyjmują preparaty z testosteronem. Objawami nadmiaru mogą być m.in.: spadek odporności, zachowania agresywne, priapizm (objaw chorobowy polegający na występowaniu długotrwałego, bolesnego wzwodu).
Komentarze