Trądzik u dorosłych? Trądzik u mężczyzn? Jak się okazuje z tym problemem walczą nie tylko nastolatki. Wielu mężczyzn zmaga się z tymi nieestetycznymi zmianami. Często jest to dla nich wstydliwy problem, przez który znacznie obniża się ich samoocena.
Występowanie
Powszechnie uważa się, że trądzik mija z wiekiem dorastania, że się z niego "wyrasta". Nic bardziej mylnego! Niestety pojawia się on także u dorosłych. W większości są to kobiety, u mężczyzn również stanowi istotny problem, zwłaszcza u tych w młodym wieku. Jak wynika z badań przeprowadzonych przez American Academy of Dermatology, trądzik dorosłych dotyka aż 42,5 proc. mężczyzn w wieku 20-29 lat. Problem z pryszczami dotyczy także celebrytów z pierwszych stron gazet, m.in. z trądzikiem zmaga się Justin Bieber czy Dawid Podsiadło.
Niepokojące skutki
Trądzik pojawia się z różnych powodów. Często np. w wyniku zmian hormonalnych, stresu, niewłaściwej diety czy niesprzyjających czynników środowiskowych. Niezależnie od przyczyny, zmiany trądzikowe zawsze są nieestetyczne, a czasami nawet bardzo bolesne. Są to zmiany grudkowo-krostkowe z różnym nasileniem. Mogą także tworzyć się zapalne cysty. Zmiany mogą przybierać inny odcień, rumień bądź też przywoływać uczucie pieczenia i swędzenia. Pojawiają się na różnych partiach ciała. Najczęściej jednak występują na twarzy, co dla wielu osób stanowi problem i niesie za sobą aspekty psychologiczne.
- Mężczyźni z trądzikiem tracą pewność siebie, nie czują się atrakcyjni i w bardzo negatywny sposób się oceniają. Przez co mogą mieć problemy w relacjach damsko-męskich.
- U niektórych panów z powodu trądziku mogą wystąpić lęki społeczne. Unikają wówczas przebywania wśród ludzi, wycofują się z relacji, co może mieć konsekwencje na tle psychicznym.
fot. Viva
Odpowiednia pielęgnacja i leczenie
Leczenie trądziku u mężczyzn zależy do jego przyczyny, nasilenia zmian i zawsze powinno być dobrane indywidualnie do pacjenta. W niektórych przypadkach wystarczy kuracja lekami zewnętrznymi (typu maść), a niekiedy jest konieczne włączenie terapii doustnej (np. antybiotyku). Wskazane mogą się także okazać zabiegi kosmetyczne lub medyczne. Częstą koniecznością jest również wprowadzenie odpowiednio zbilansowanej diety. Bardzo pomocna może być też dobrana suplementacja witamin i minerałów. Najważniejsza jednak jest odpowiednia pielęgnacja i stosowanie dobrej jakości, naturalnych produktów.
Komentarze