Czosnek niedźwiedzi to aromatyczna przyprawa chętnie używana w kuchni. Ale nie tylko. Słynie z wielu leczniczych właściwości, które zostały docenione już w starożytności. Jak działa czosnek niedźwiedzi?
Czosnek niedźwiedzi nie przypomina tradycyjnego czosnku - ma formę długich liści z białymi, wydzielającymi zapach czosnku kwiatami, które nie są jadalne. Rośnie dziko w lasach całej Europy, także w Polsce. W naszym kraju od 2012 roku objęty jest częściową ochroną, dlatego zakazane jest zrywanie go w lesie. Można go jednak samodzielnie uprawiać.
Fot. Kurier Poranny
Właściwości czosnku niedźwiedziego
- Wirusy i bakterie - dzięki zawartości związków siarkowych, czosnek niedźwiedzi chroni organizm przed infekcjami wirusowymi, takimi jak przeziębienie czy grypa. Dodatkowo zawarte w nim kwasy fenolowe rozrzedzają wydzielinę zalegającą w oskrzelach, w ten sposób ułatwiając odkrztuszanie. Wykazuje także działanie podobne do antybiotyku - eliminuje bakterie chorobotwórcze w układzie pokarmowym i oddechowym, a przy tym nie zmienia naturalnej flory bakteryjnej jelit. Wzmacnia również układ immunologiczny poprzez stymulację produkcji przeciwciał. Może okazać się pomocny w walce z owsikami i glistami.
- Nowotwory – zawarte w czosnku niedźwiedzim związki siarki, które działają jak przeciwutleniacze, sprawią, że ma on właściwości antynowotworowe. Ma ich kilkakrotnie razy więcej niż zwykły czosnek. Związki siarki hamują działanie wolnych rodników. Z badań wynika, że związki te są skuteczne w walce z nowotworami i mogą być stosowane jako alternatywna forma ich leczenia.
- Układ krwionośny - substancje zawarte w czosnku niedźwiedzim podwyższają poziom "dobrego" cholesterolu, obniżają poziom trójglicerydów we krwi, tym samym zmniejszając ryzyko wystąpienia miażdżycy, zawału serca, udaru czy choroby wieńcowej. Zawiera adenozynę, która zapobiega powstawaniu zakrzepów - zmniejsza lepkość krwi i rozszerza naczynia krwionośne. Czosnek niedźwiedzi wspomaga leczenie nadciśnienia.
- Reumatyzm - związki siarki skutecznie pomagają w leczeniu chorób reumatycznych. Siarka to budulec tkanki łącznej i kolagenu, z których zbudowane są stawy. Odpowiada za prawidłowy rozwój chrząstek stawowych, przyspiesza ich regenerację i zapewnia ich sprawną pracę, a dzięki właściwościom przeciwzapalnym łagodzi bóle, które towarzyszą poruszaniu się.
- Trawienie – czosnek niedźwiedzi stymuluje wydzielanie żółci, chroniąc tym samym wątrobę. Usprawnia także funkcjonowanie jelit i zapobiega powstawaniu wzdęć. Nie jest jednak polecany osobom cierpiącym na chorobę wrzodową żołądka lub dwunastnicy.
- Uroda - siarka jest podstawowym składnikiem keratyny, która wchodzi w skład skóry, włosów i paznokci. Gdy cierpimy na jej niedobór, paznokcie i włosy stają się łamliwe, natomiast cera jest szara i zmęczona.
Komentarze