Głód – to on jest najczęstszą przyczyną, dla której rezygnujemy ze stosowania diet. Wiedząc jednak, jak radzić sobie z tym uczuciem, odchudzanie może stać się łatwe i przyjemne. Jak skutecznie walczyć z głodem?
fot. Poradnik Zdrowie
Jak zapanować nad głodem?
Odpowiednio dobrana dieta
Zanim zaczniesz stosować jakąkolwiek dietę, odpowiedz sobie na podstawowe pytanie: czy będę w stanie stosować ją przed dłuższy czas? Czy pozwolą mi na to czas, środki, styl życia i inne, ważne czynniki? Jeżeli odpowiedź brzmi nie, nie wybieraj jej, choćby była najmodniejsza w sezonie czy miała najlepsze opinie w Internecie. W stosowaniu diety chodzi o to, aby być konsekwentnym. Nieodpowiednie założenia żywieniowe wywołają frustrację, zniechęcenie, a Ty przy pierwszej lepszej okazji ulegniesz ,,pokusie” i złamiesz jej zasady. Musisz uwzględnić swoje preferencje, motywację i wiele innych czynników. Wówczas nie będziesz myśleć o głodzie, a nawet zapomnisz, że się odchudzasz.
Jedz więcej białka
Białko sprawia, że po posiłku jesteśmy syci na dłużej. Dodatkowo jest składnikiem budulcowym mięśni, które na diecie redukcyjnej tracimy razem z tkanką tłuszczową. Odpowiednia podaż tego makroskładnika spowolni proces spalania tkanki mięśniowej. Jeżeli ciągle dokucza Ci głód, do każdego posiłku dodaj porcję mięsa, ryb, jaj, nabiału lub strączków.
Jedz więcej błonnika
Za uczucie sytości w dużej mierze odpowiada błonnik pokarmowy. Jedząc więcej produktów bogatych w błonnik zjesz mniej kalorii, bo szybciej poczujesz się pełny. Najlepszymi jego źródłami są pełnoziarniste pieczywo i makarony, kasze, świeże warzywa i owoce (najlepiej jeść je ze skórką). Jeżeli te produkty będą stanowiły element każdego posiłku, szybko zapomnisz o dokuczliwym głodzie.
Jedz powoli
Na pewno nie raz słyszałeś, aby jeść wolniej i dokładnie przeżuwać każdy kęs. Im szybciej jemy, tym więcej jesteśmy w stanie skonsumować. Zanim poczujemy sytość, musi minąć ok. 20 minut – tyle czasu potrzebuje organizm, aby ,,przetworzyć” informację o zjedzonym posiłku. Zanim więc sięgniesz po dokładkę, odczekaj chwilę. Prawdopodobnie poczujesz sytość i unikniesz przejadania się.
Przestań ,,zajadać” emocje
Miałeś zły dzień, stresujące zadanie w pracy lub doskwiera Ci nuda? A może wręcz przeciwnie? Szef Cię pochwalił, a teściowej smakowało Twoje ciasto. Każdy powód do sięgnięcia po coś do lodówki jest dobry. Jedzenie, żeby uciec od zmartwień albo nagrodzić się za sukces to prosta droga do zaburzeń odżywiania. Być może poprawisz sobie humor, ale tylko na chwilę. Znajdź inną metodę na rozładowanie emocji, np. ulubiony sport, spacer, gorącą kąpiel czy rozmowę z bliską osobą.
Wysypiaj się
Sen jest niezwykle ważny, szczególnie jeżeli diecie odchudzającej towarzyszy zwiększona aktywność fizyczna. Niewyspany, zmęczony organizm będzie szukał innych źródeł energii, np. z pożywienia. W rezultacie Ty będziesz odczuwał większy apetyt.
Komentarze