Śliwki to najpopularniejsze z suszonych owoców. Nic dziwnego - regulują pracę układu pokarmowego, pomagają zapobiegać otyłości, a do tego świetnie smakują. Oprócz tego stanowią źródło cennych składników. Dlaczego warto włączyć suszone śliwki do swojej diety?
Suszone śliwki – źródło cennych składników
Świeże śliwki są źródłem witaminy A, B6, C, E i K, żelaza, miedzi, potasu, manganu i błonnika. W procesie suszenia dochodzi do zmian w składzie, m.in. zwiększa się ilość witaminy A oraz błonnika (około 10 g w 100 g suszonych owoców). Znajdziemy w nich także duże ilości beta-karotenu. Należy jednak pamiętać, że zawierają sporo kalorii - 100 g suszonych śliwek to blisko 240 kalorii.
Dlaczego warto jeść suszone śliwki?
Pomagają utrzymać prawidłową wagę
Dbasz o linię i masz ochotę na coś słodkiego? Zamiast batonika wybierz suszone śliwki. Błonnik w nich zawarty pomaga utrzymać odpowiedni poziom cukru we krwi. Zapobiegnie to podjadaniu między posiłkami i ułatwi utrzymać prawidłową masę ciała. Przy jedzeniu suszonych śliwek trzeba jednak zachować umiar i pamiętać o ich kaloryczności.
fot. Zdrowie - Radio ZET
Zapobiegają nowotworom
Udowodniono, że suszone śliwki sprawdzają się jako element diety w profilaktyce nowotworów jelita grubego. Swoje zdrowotne właściwości zawdzięczają związkom fenolowym, które hamują szkodliwe działanie wolnych rodników i łagodzą stany zapalne w organizmie.
Na problemy z zaparciami
Suszone śliwki sławę zyskały przede wszystkim jako naturalny środek na zaparcia. Dzięki wysokiej zawartości błonnika usprawniają perystaltykę jelit, tym samym ułatwiają wypróżnianie. Zawarty w owocach sorbitol sprzyja ,,dobrym” bakteriom jelitowym i zapobiega dolegliwościom ze strony układu pokarmowego. Należy jednak zachować umiar, ponieważ zjedzenie na raz zbyt dużej ilości owoców może wywołać wzdęcia i biegunki.
Dla zdrowych kości
Włączenie do diety suszonych śliwek szczególnie poleca się kobietom w okresie menopauzy. To właśnie wtedy, ze względu na gwałtowne zmiany hormonalne, dochodzi do zmniejszenia gęstości kośćca, w wyniku którego rośnie prawdopodobieństwo złamań. Zawarte w śliwkach polifenole, wapń, magnez i witamina K, jak wykazują badania, mają korzystny wpływ na układ kostny i zmniejszają ryzyko rozwoju osteoporozy.
Śliwki, zarówno świeże, jak i suszone, są bogactwem cennych składników odżywczych. Oprócz stosowania ich na wskazane dolegliwości, mogą stanowić zdrową alternatywę dla słodkich przekąsek. Warto jeszcze dzisiaj wybrać się do sklepu i zaopatrzyć się w te niezwykłe owoce.
Komentarze