Sezam ostatnimi czasy zyskuje na popularności. I bardzo dobrze! Te niepozorne ziarenka stanowią bogactwo składników odżywczych, a do tego świetnie smakują. Jakie właściwości ma sezam?
Wyróżniamy sezam biały, czarny oraz brązowy. Można spożywać go na surowo, suszony lub prażony. Ma lekko orzechowy smak. Znajdziemy go w składzie słodyczy, pieczywa, gotowych mieszanek musli czy deserów. Sezam wykazuje wiele właściwości zdrowotnych. Na co pomaga sezam?
fot. Ekologia.pl
Sezam - wartość odżywcza i właściwości
Porcja sezamu (20 g) dostarcza około 130 kcal, w tym 5 g białka, 12 g tłuszczu i 2 g węglowodanów. Zapewnia również sporą dawkę żelaza, wapnia, magnezu, cynku i miedzi. Sezam jest przede wszystkim jednym z najlepszych źródeł fitosteroli - steroli roślinnych, które obniżają poziom ,,złego" cholesterolu, zapobiegają tym samym rozwojowi miażdżycy. Na zdrowie układu krwionośnego pozytywnie wpływa także sezamolina. Pozwala ona obniżyć ciśnienie tętnicze krwi i skutecznie hamuje działanie wolnych rodników.
Oprócz tego sezam obfituje w wapń (zawiera go więcej niż mleko), pierwiastek niezbędny dla zdrowia kości I zębów. Odpowiednie dawki zapobiegają również osteoporozie. Wpływa też na prawidłową pracę serca i układu naczyniowego. Bierze udział w procesach krzepnięcia krwi i reguluje jej ciśnienie.
Ze względu na niski indeks glikemiczny (IG=35), może stanowić element jadłospisu diabetyków.
Olej sezamowy znalazł zastosowanie w kosmetyce. Sezamol jest silnym przeciwutleniaczem, który niweluje szkodliwe działanie wolnych rodników, które powodują przedwczesne starzenie się komórek organizmu. Olej sezamowy chroni więc skórę przed zmarszczkami i przebarwieniami. Stosowanie go zaleca się także posiadaczom suchej cery, ponieważ wykazuje właściwości regenerujące i silnie nawilżające. Z kolei nakładany regularnie na włosy sprawi, że staną się gładsze, odżywione i lśniące.
Jak wykorzystać sezam w kuchni? Wypróbuj przepis na domowe sezamki!
Komentarze