Metabolizm - od niego zależy jak szybko organizm spala kalorie i pozbywa się tkanki tłuszczowej. Wystarczy zmienić kilka nawyków, by podkręcić przemianę materii i ułatwić sobie odchudzanie!
Metabolizm, inaczej też przemiana materii, to wszystkie procesy zachodzące w organizmie. Reakcje te utrzymują nas przy życiu i pozwalają nam prawidłowo funkcjonować. Tempo metabolizmu zależy od wielu czynników, np. wieku, płci czy predyspozycji genetycznych. Kobiety mają zazwyczaj wolniejszą przemianę materii niż mężczyźni. Jednak badania naukowe wskazują, że tempo metabolizmu w 50% zależy od nas samych, a im jest ono szybsze, tym więcej kalorii spalamy i szybciej chudniemy.
Jak przyspieszyć metabolizm?
- Aktywność fizyczna – to ona najbardziej wpływa na szybkość metabolizmu. Trening interwałowy o wysokiej intensywności spala masę kalorii nie tylko w czasie treningu, ale nawet do 48 godzin po jego zakończeniu! Te treningi są stosunkowo krótkie, dlatego znajdą na niego czas osoby nawet bardzo zapracowane. Warto jednak wykonywać również trening siłowy, który jest kluczowy dla rozbudowania i utrzymania masy mięśniowej.
- Białko w każdym posiłku – spożycie białka zwiększa tempo przemiany materii o 15–30%, węglowodanów o 5–10%, a tłuszczów o 0–3%. Dodatkowo, spożywanie odpowiedniej ilości tego makroskładnika zapobiega utracie masy mięśniowej w czasie redukcji. Białko syci na dłużej, co sprawi, że nie będziemy podjadać między posiłkami.
- Ostre przyprawy - papryczki chili, źródło kapsaicyny - działa rozgrzewająco, pobudza układ pokarmowy do trawienia, może także zwiększać poczucie sytości. Pomocny okaże się też imbir, który działa rozgrzewająco, wspomaga trawienie, zapobiega wzdęciom i obniża poziom cholesterolu we krwi. Inne przyprawy wspomagające odchudzanie to cynamon, curry, gałka muszkatołowa i kardamon.
- Woda – najważniejsze - woda nie zawiera żadnych kalorii, a słodkie napoje mają ich mnóstwo. Picie odpowiedniej ilości wody (minimum 2 l dziennie) zwiększa metabolizm spoczynkowy o 10–30%. Jeszcze więcej kalorii spalimy, jeśli woda będzie zimna. Organizm w celu jej „ogrzania” zużyje dodatkowe kalorie. Oprócz tego, woda wypita przed posiłkiem wypełni żołądek, a my zjemy mniej.
- Sen - niedobór snu spowalnia przemianę materii, zwiększa również apetyt – zmęczony organizm będzie chciał zrekompensować sobie brak snu większą ilością energii z pożywienia. Odpowiednia dawka snu jest niezbędna w procesach regeneracji, szczególnie po ciężkim treningu.
Fot. KalkulatorKalorii
Nie głodź się!
Gdy dostarczamy za mało kalorii metabolizm ulega spowolnieniu. Jest to naturalna reakcja organizmu, który zaczyna wtedy oszczędzać energię. Im dieta jest bardziej rygorystyczna, tym większe prawdopodobieństwa, że nie wytrzymamy na niej dostatecznie długo, by cieszyć się efektami. Może wystąpić także efekt jo-jo.
Komentarze