Jak pokonać stres?
Problem z zasypianiem, ból głowy i ataki paniki to tylko kilka przykładów skutków długotrwałego stresu. Jak sobie z nim radzić?
Życie w stresie
Podczas wszelkich sytuacji stresujących dochodzi do wyrzutu hormonów walki: noradrenaliny i adrenaliny. Odpowiadają one za przyspieszenie tętna, rozszerzenie źrenic czy wzrost potliwości. W dłuższej perspektywie czasu uwalniane są także inne hormony np. kortyzol, który działa przeciwzapalnie i podnosi poziom glukozy we krwi. Jednakże w sytuacji zbyt wysokiego stresu, dochodzi do negatywnych konsekwencji dla zdrowia. Wpływa on zarówno na nasze procesy emocjonalne jak i fizjologiczne. W sytuacji stresowej możemy zaobserwować:
- wzrost ciśnienia tętniczego,
- przyspieszenie akcji serca,
- zwiększenie stężenia glukozy w krwi,
- wzrost napięcia mięśniowego,
- przyspieszony, płytki oddech,
- wyostrzenie zmysłów,
- suchość w ustach,
- zwiększona aktywność gruczołów potowych,
- przyspieszona perystaltyka jelit.
fot. psychoedukacyjnie
Metody radzenia sobie ze stresem
Przyczyn stresu jest wiele i są one różne, a im ich więcej tym większy stres. Dlatego przygotowaliśmy dla Was kilka porad jak uniknąć tych nieprzyjemnych przeżyć!
- Uspokój myśli i rozłóż problem na czynniki pierwsze. Chcąc poradzić sobie z trudną i złożoną sytuacją, daj sobie chwilę oddechu i na spokojnie przemyśl wszystko.
- Zadbaj o aktywność fizyczną. Dzięki ćwiczeniom wytwarzamy endorfiny odpowiedzialne za uczucie szczęścia i rozładowujemy swój stres.
- Posłuchaj muzyki. To ona pozytywnie wpływa na cały układ nerwowy, a włączenie swojej ulubionej piosenki może przynieść Ci ukojenie.
- Pamiętaj o odpoczynku. Po całym dniu napięcia, stresu i ciągłej gonitwie należy pomyśleć o relaksie, czasie wolnym od trudnych zajęć. Skup się na jodze, muzykoterapii, weź odprężającą kąpiel bądź zadbaj o swój sen i staraj się każdego dnia spać około 7 – 8 godzin dziennie.
- Zapewnij sobie zrównoważoną dietę. To jedzenie jest jednym z warunków dobrego samopoczucia fizycznego i psychicznego. Jak wykazano w badaniach naukowych, niedobór podstawowych składników odżywczych może zwiększać odczuwany stres i poczucie lęku. Z tego względu w swoim jadłospisie zadbaj o:
- witaminy (A, C, E, D, kwas foliowy, B12),
- składniki mineralne (cynk, magnez, miedź),
- jedno i wielonienasycone kwasy tłuszczowe.
Wspomniane składniki odżywcze znajdziesz w:
- świeżych i przetworzonych warzywach i owocach,
- pełnoziarnistych produktach zbożowych,
- tłustych rybach i owocach morza,
- płynnych olejach roślinnych, orzechach, nasionach i margarynach.
Czasami stres jest tak duży, że nie potrafimy sobie z nim poradzić. Gdy zaczyna poważnie utrudniać nam życie, powinniśmy niezwłocznie udać się po pomoc do specjalisty - psychoterapeuty lub psychiatry.