Hormonalne metody antykoncepcji: antykoncepcja da przyjmuje założenie, że w życiu kobiety są dwa stany w życiu kobiety, kiedy nie może ona zajść w ciążę. Menopauza – „naśladuje” się ją w przy używaniu antykoncepcji bez estrogenów oraz ciąża – „naśladowana” w antykoncepcji estrogenowo-progestagenowej.
Metod hormonalnych jest więcej, niż poprzednich grup i bardziej się one między sobą różnią. Różnią się przede wszystkim sposobem ich podawania oraz wielkością dawki. Każda z metod ma inne wady i zalety, więc ważne jest, by dobrać odpowiednią dla siebie i nie zrazić się, jeśli któraś z metod okaże się w tym przypadku nieodpowiednia.
W przypadku stosowania tabletek antykoncepcyjnych, które są najczęstszym wyborem, trzeba pamiętać o ich regularnym braniu. Pominięcie nawet jednej dawki może znacząco obniżyć ich skuteczność. Zaletą jest to, że nie trzeba pamiętać każdorazowo o prezerwatywie, a w przyszłości, po odstawieniu tabletek można spokojnie założyć rodzinę.
Do ich wad trzeba zaliczyć to, że niektóre kobiety mogą przy ich stosowaniu przybrać na wadze, stracić ochotę na seks lub odczuwać wahania hormonalne. W przypadku ich wystąpienia trzeba skontaktować się z lekarzem w celu zmiany tabletek.
Inaczej wygląda sprawa przy np. implantach antykoncepcyjnych. Jest to niewielki, cienki implant, który umieszcza się w przedramieniu kobiety przy użyciu jedynie miejscowego znieczulenia.
Ich wielką zaletą jest to, że przez okres kilku lat nie trzeba w ogóle o takim implancie myśleć. Jest on praktycznie niezawodny z tego względu, że uwalniając odpowiednie hormony oszukuje ciało mówiąc, że te jest w ciąży.
Skutki uboczne pojawiają się u niewielkiej ilości kobiet. Niektóre mogą przestać miesiączkować, u innych miesiączki mogą trwać bardzo długo, nawet kilka tygodni.
Co zaliczamy do hormonalnych metod antykoncepcji?
- - tabletki antykoncepcyjne
- - zastrzyki antykoncepcyjne
- - plastry antykoncepcyjne
- - chipy antykoncepcyjne
- - implanty antykoncepcyjne
- - pigułki „dzień po”
Naturalne metody antykoncepcji: ich największą zaletą jest fakt, że są całkowicie darmowe i nie wpływają na naturalne funkcjonowanie układu hormonalnego.
Metody te mają pomóc określić, kiedy w cyklu miesięcznym kobiety występują dni płodne. Wymagają doskonałej znajomości funkcjonowania swojego ciała, niezwykłej staranności i przede wszystkim systematyczności.
Do wady trzeba zapisać to, że ich skuteczność jest ściśle związana ze stanem organizmu: naturalne metody antykoncepcji polegają na obserwacji objawów, jakie daje nam nasze ciało. Chodzi tutaj o ilość śluzu szyjkowego, samopoczucia, temperatury oraz bólu owulacyjnego. Często ustalenie dni płodnych może być utrudnione, np. przez chorobę czy stres. Dlatego metody te są przeważnie negowane przez lekarzy.
Trzeba pamiętać, że nawet, jeśli kobieta dobrze zna swoje ciało i dobrze przewidzi czy w dniu stosunku jest, czy nie jest, płodna, to nie jest w stanie przewidzieć tego na kolejne 2-3 dni. A plemniki potrafią przetrwać nawet 48 godzin w ciele kobiety.
Naturalne metody antykoncepcji przeznaczone są dla kobiet, które dobrze znają swoje ciało i nie są podatne na zmiany nastrojów lub wahaniom temperatur.
Co zaliczamy do naturalnych metod antykoncepcji?
- - Metodę termiczną
- - Obserwację śluzu szyjkowego
- - metodę objawowo-termiczną
- - komputery cyklu
- - kalendarzyk
Komentarze