Warto więc pamiętać, że pragnienie seksualne oraz seks jest całkowicie normalne oraz bezpieczne. Zarówno dla dziecka, jak i samej kobiety w ciąży.
Dziecko znajduje się przecież w macicy: chroni je worek owodniowy oraz silne mięśnie. To wszystko sprawia, że penis nie będzie mieć żadnego kontaktu z dzieckiem, a więc nie ma jak mu zaszkodzić.
Istnieją jednak kobiety, które obawiają się, że ich orgazm może wywołać wcześniejszy poród. Co prawda męskie nasienie ma w sobie chemiczny związek, który może pobudzić skurcze… Działa to jednak dopiero po wydzieleniu przez kobiecy organizm odpowiednich hormonów. Sam seks, jeśli lekarz nie powie inaczej, nie ma żadnego wpływu na przebieg ciąży oraz zdrowie przyszłego potomstwa.
U niektórych kobiet może się zdarzyć, że będzie ona odczuwać do 30 minut po stosunku skurcze macicy lub bardziej intensywne ruchy płodu. Trzeba pamiętać, że w czasie ciąży występuje niewielki obrzęk szyjki macicy i zwiększa się objętość krwi, więc może wystąpić nieznaczne krwawienie po stosunku. Zdarza się to przeważnie w trzecim trymestrze ciąży, jednak nie powinno wzbudzać niepokoju w przyszłych rodzicach. Ani skurcze, ani zwiększona ruchliwość nie wpływają na dziecko i są całkowicie normalne.
W czasie drugiego trymestru ciąży kobieta powinna unikać seksu na plecach. Odpada więc seks w pozycji misjonarskiej – jest on przede wszystkim niewygodny dla kochanków. Zaleca się więc uprawianie seksu w pozycji na łyżeczkę: kiedy kobieta leży na boku, a mężczyzna znajduje się za nią. Bezpieczna jest również pozycja na jeźdźca, lub kiedy mężczyzna jest za klęczącą kobietą. Wszystkie te pozycje zapewniają bezpieczeństwo dziecku i sprawią partnerom dużo przyjemności, nieograniczonej przez powiększający się brzuch.
Kiedy nie powinno się uprawiać seksu w czasie ciąży?
Na pewno w sytuacji, gdy lekarz zabroni tego w czasie którejkolwiek kontroli. Warto też zrezygnować z niego, kiedy wcześniejsza ciąża kobiety skończyła się przedwczesnym porodem lub gdy w poprzedniej ciąży pojawiła się groźba poronienia. Jeśli ciąża kobiety jest mnoga, warto też zrezygnować z seksu w czasie trzeciego trymestru.
Co ciekawe, w czasie ciąży kobiety mogą różnie się zachowywać. Jedne mogą być ciągle zmęczone i mieć ochotę na sen, inne mogą mieć ciągłą ochotę na seks. Nawet jeżeli w pierwszym trymestrze ciąży kobiece libido będzie zmniejszone, powinno ono powrócić do normy już w drugim trymestrze.
Pamiętajcie więc, że mięśnie macicy, pęcherz płodowy oraz płyn owodniowy chronią dziecko w ciele matki. Jeśli więc nie ma konkretnych przeciwwskazań, nie warto powstrzymywać się przed seksem. Ciąża powinna być radosnym czasem, po co więc odmawiać sobie przyjemności?
Komentarze