Aktywacja mięśni przed treningiem i rozluźnienie ich po. Dlaczego warto regularnie rolować mięśnie? Jakie korzyści przynosi ta niedoceniana aktywność?
Rolowanie – na czym polega?
Rolowanie to metoda masażu, która ma na celu rozluźnić powięź i mięśnie. Powięź to tkanka otaczająca wszystkie nasze mięśnie, stawy, ścięgna, kości i narządy wewnętrzne. Tworzy siatkę, która łączy wszystkie te elementy. Nie powinna być ani za bardzo napięta, ani zbyt rozluźniona. Grozi to zmniejszeniem stabilności, może powodować dyskomfort i ból, ogranicza również zakresu ruchu. Pomijanie rolowania mięśni sprzyja kontuzjom i innym urazom.
Kiedy rolować mięśnie?
Rolowanie mięśni może być nieprzyjemne i bolesne, ale efekty są tego warte. Podczas rolowania powinniśmy skupić się na miejscach, które bolą nas najbardziej. Rolowanie mięśni przed treningiem spowoduje lepsze ukrwienie i przygotuje mięśnie do wysiłku. Z kolei po treningu przyspieszy procesy regeneracyjne, rozluźni spięte mięśnie oraz zmniejszy ból spowodowany przetrenowaniem. Rolowanie jednej partii mięśniowej nie powinno przekraczać 2-3 minut. Należy omijać okolice pod kolanami, kości i części ciała, gdzie nerwy są płytko pod skórą, ponieważ można je uszkodzić.
Jak wykonać masaż?
Wybór wałka
Znaleźć możemy trzy rodzaje wałków: miękkie, o średniej twardości i twarde. Miękkie przeznaczone są dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z rolowaniem lub są drobnej postury. Drugi rodzaj zalecany jest osobom początkującym o średniej budowie ciała lub tym, które rolują się od jakiegoś czasu. Twarde wałki najlepiej sprawdzą się osobom cięższym i tym, które są już zaawansowane w rolowaniu. Rollery z wypustkami stworzone są do masowania punktów spustowych i do terapii.
Efekty
Rolowanie przynosi szereg korzyści zdrowotnych, takich jak:
- likwidacja bólów mięśniowo-stawowych,
- rozgrzanie mięśni przed treningiem,
- zwiększenie efektywność mięśni,
- lepsze ukrwienie mięśni,
- ujędrnienie skóry,
- zmniejszenie cellulitu,
- szybsza regeneracja po treningu,
- mniejsze zakwasy po treningu,
- większa elastyczność mięśni,
- zwiększenie mobilności.
Komentarze