Tarabula
Jak dbać o zęby?
„Szczotka, pasta, kubek z ciepłą wodą…”
Tak rzeczywiście zaczyna się przygoda z higieną jamy ustnej, ponieważ mycie zębów to nie wszystko, o czym trzeba pamiętać. Jest to jednak podstawowa i jedna z najważniejszych czynności w ciągu dnia. Jednak to nie jest takie proste. Wszystko bowiem jest sprawą indywidualną.
- Szczoteczka do zębów
To ważne, by dobrać ją do stanu naszych dziąseł. Włosie nie może być zbyt miękkie i zbyt twarde: nie chcemy przecież ich podrażnić czy skaleczyć, a jednocześnie chcemy cieszyć się czystością zębów i ich bielą.
- Pasta
I tutaj pojawia się pytanie: którą wybrać? W sklepie znajdziemy przecież setki produktów: i to każdy inny, wyjątkowy. Na co warto zwrócić uwagę? Może wydawać się to śmieszne ale godne polecenia się produkty oparte na… miodzie. Ważne jest również to, by produkt zawierał takie składniki, jak: bioflawonoidy, olej Manuka i miód. Składniki te są antybakteryjne i przeciwzapalne, pomagają utrzymać zdrowe zęby i dziąsła, a przy tym symuluje gojenie się dziąseł. Fluor, który był tak popularny w wielu szkołach, działa tylko u osób do 20 roku życia – dorośli więc powinni unikać tego składniku.
- Mycie zębów
Wiecie, że stomatolodzy mają własne zalecenia odnośnie mycia zębów? Uczą oni jak skutecznie pozbyć się resztek jedzenia i wszelkich zabrudzeń czy osadów, np. z kawy i herbaty.
- Dodatkowe zabiegi
Każda pielęgnacja jamy ustnej powinna być uzupełniona o przeczyszczenie zębów przy pomocy nici dentystycznej: usunie zanieczyszczenia spomiędzy zębów. Dodatkowo o czystość pomoże zadbać mycie języka, które warto wprowadzić jako ostatni element czyszczenia. Dużym ułatwieniem są nowe szczoteczki, które na grzbiecie mają specjalne „bruzdy” służące do tego etapu pielęgnacji.
Czy mycie i nitkowanie starczy?
Niestety nie. W naszej jamie ustnej jest cała gama flory bakteryjnej, o którą również trzeba zadbać. Nie bez powodu dentyści zalecają używanie płynów i innych preparatów do płukania ust. Odpowiednio dobrane preparaty mogą wpłynąć na jakość naczyń włoskowatych (które rozwiążą problem wrażliwych dziąseł!) i świeży oddech. Niektóre, np. te zawierające miód mogą pomóc z problemami aft czy owrzodzenia jamy ustnej. Jeżeli nie jesteście wielbicielami płukania ust, to mamy dobrą wiadomość: niektóre preparaty można nałożyć na pastę do zębów i w ten sposób zadbać o florę bakteryjną! To wygodne rozwiązanie dla osób, które nie mają za dnia dużo czasu na pielęgnację.
Pielęgnacja przez cały dzień
Warto zwrócić uwagę na stan swojej jamy ustnej również poza łazienką. Zarówno odpowiednia (zdrowa) dieta, jak i regularna kontrola stomatologiczna ma znaczenie, jeżeli chodzi o nasze zęby. W celu uniknięcia próchnicy należy unikać np. słodyczy i fastfoodów. Stomatolog pomoże ocenić stan zębów orz dziąseł, zauważy problemy i może zalecić konkretne rozwiązania. Dbanie o zęby, to również walczenie z szkodliwymi nawykami, jak gryzienie ołówków czy obgryzanie paznokci. Odradza się również rozgryzanie orzechów czy twardych cukierków. Nadmierne spożywanie kawy czy herbaty sprzyja pojawieniu się osadu na zębach – jego usunięcie z czasem może okazać się coraz trudniejsze: warto więc kontrolować spożywanie barwiących napojów.