RMF24
Cera naczynkowa – przyczyny, pielęgnacja
Rozszerzone naczynka to problem natury estetycznej, który dotyka coraz więcej kobiet w różnym wieku. Nieodpowiednia pielęgnacja, zła dieta i stres – to tylko niektóre czynniki powodujące problemy ze skórą. Jak dbać o cerę naczynkową?
Cera naczynkowa z reguły jest bardzo wrażliwa. Jej posiadacze często mają lekko zaróżowioną skórę, która w ten sposób reaguje na różne czynniki zewnętrzne i wewnętrzne. Naczynka są kruche i mają tendencję do pękania.
Problem ten dotyczy najczęściej okolic policzków, skrzydełek nosa i brody. Wtedy twarzy pojawiają się nieestetycznie wyglądające pajączki, rumień, a czasami nawet opuchlizna. Z tego względu cera naczyniowa wymaga szczególnej troski.
Cera naczynkowa – przyczyny
Do najczęstszych przyczyn pojawiania pękania naczynek zalicza się:
- nieprawidłową pielęgnację,
- picie mocnej kawy, herbaty, alkoholu,
- spożywanie gorących posiłków lub ostrych potraw,
- nadmierna ekspozycja na słońce i korzystanie z solarium,
- zanieczyszczone środowisko,
- uwarunkowania genetyczne,
- zmiany hormonalne,
- używanie wody chlorowanej,
- korzystanie z sauny,
- niektóre leki i maści (np. zawierające sterydy),
- peelingi gruboziarniste,
- intensywny wysiłek fizyczny,
- stosowanie antykoncepcji hormonalnej,
- nadciśnienie tętnicze,
- menstruacja,
- ciąża,
- duży stres lub silne emocje.
fot. Kobieco.pl
Pielęgnacja cery naczynkowej
Cera naczynkowa wymaga szczególnej uwagi, a jej pielęgnacja nie powinna być przypadkowa. Pozwala ona zapobiegać objawom i podrażnieniom, zachować dobry wygląd i kondycję skóry. Oczyszczanie powinno być bardzo delikatne, przy użyciu chłodnej wody, bez szorstkich gąbek i szczoteczek.
Na oczyszczoną twarz nakłada się odpowiednio dobrany krem nawilżający. Posiadacze cery naczynkowej muszą zrezygnować z podrażniających peelingów mechanicznych. Kosmetyki powinny zawierać przede wszystkim witaminy K, C i E, pantenol, glicerynę i oleje roślinne. Preparaty z alkoholem etylowym i mocnymi substancjami zapachowymi mogą dodatkowo podrażniać wrażliwą skórę.
Co jeszcze mogą zrobić posiadacze cery naczynkowej? Aby zapobiegać nieestetycznym ,,pajączkom”, należy codziennie stosować krem z filtrem, unikać gwałtownych zmian temperatur, dbać o odpowiednie nawilżenie skóry (również od wewnątrz wypijając minimum 2 litry wody dziennie) i zrezygnować z gorących kąpieli.