Skrzyp polny, rumianek czy pokrzywa – zwolennicy naturalnych metod dbania o zdrowie i urodę cenią je bardziej niż drogie kosmetyki i wymyślne zabiegi. Jak zioła wpływają na włosy, skórę i paznokcie? Które z nich są najskuteczniejsze?
Jędrna skóra, lśniące włosy i mocne paznokcie to marzenie każdej kobiety. Jednak odpowiednio dobrane kosmetyki stanowią jedynie część sukcesu. Nie da się ukryć, że to, co dostarczamy organizmowi od wewnątrz, ma ogromne znaczenie dla urody. Jakie zioła stosować, by cieszyć się młodym i atrakcyjnym wyglądem jak najdłużej?
Zioła dla urody
Skrzyp polny
Skrzyp polny przez wielu traktowany jest jak zwykły chwast. Badania naukowe wykazały, że stanowi bogate źródło krzemu, który wzmacnia skórę, włosy i paznokcie. Dostarcza także wapnia, potasu i magnezu, a przede wszystkim cennych flawonoidów, które są silnymi antyoksydantami zwalczającymi wolne rodniki. Oprócz tego skrzyp polny:
- łagodzi podrażnioną skórę,
- ogranicza wydzielanie sebum,
- wzmacnia naczynia krwionośne,
- łagodzi stany zapalne,
- wzmacnia włosy i paznokcie,
- łagodzi objawy łuszczycy i łupieżu.
fot. LekarzeBezKolejki.pl
Rumianek
W kwiatach rumianku znajdziemy flawonoidy, fitosterole, fenolokwasy, garbniki katechinowe, poliacetyleny, cholinę oraz sole mineralne. Wszystkie te związki sprawiają, że rumianek ma szerokie zastosowanie w medycynie i kosmetyce:
- zmniejsza wypadanie włosów,
- Zapobiega powstawaniu łupieżu,
- działa antyseptycznie, przeciwzapalnie i ściągająco,
- hamuje wydzielanie histaminy,
- regeneruje naskórek,
- wspomaga gojenie się ran i oparzeń,
- łagodzi podrażnienia,
- zmniejsza opuchliznę i worki pod oczami.
fot. Herbapol Poznań
Pokrzywa
W skład pokrzywy wchodzi wiele związków aktywnych, takich jak witamina C, K, B2, jednonienasycone i wielonienasycone kwasy tłuszczowe, flawonoidy, fitosterole, ceramidy i karoten. Pokrzywa dostarcza również dawkę magnezu, cynku, żelaza, miedzi, selenu, cynku i krzemu. Jak działa pokrzywa?
- poprawia mikrokrążenie,
- zwalcza wolne rodniki,
- opóźnia procesy starzenia się skóry,
- stymuluje produkcję kolagenu,
- zapobiega wypadaniu włosów,
- redukuje wydzielanie sebum,
- łagodzi stany zapalne skóry.
fot. Świat zdrowia
Zanim znowu udasz się po drogie kosmetyki, wypróbuj naturalne sposoby na zachowanie piękna. Kto wie, może będą na tyle skuteczne, że zapomnisz którędy do najbliższej drogerii.
Komentarze